Internetin babası da Google'da

Sanal dünyanın en kapsamlı arama motoru Google, "İnternetin babası" olarak tanınan Vinton Cerf ile çalışacağını açıkladı. Google yönetiminin 62 yaşındaki bilgisayar gurusu için önerdiği pozisyon da ilginç: "Baş internet misyoneri" (Chief Internet evangelist). Cerf, yeni unvanı için "Harika bir isim. Sanırım bundan sonra ceket-pantalon yerine cüppeyle gezmem gerekecek" yorumunu yaptı.

Cerf, internet iletişiminin temeli olan ve birbirine bağlanan iki bilgisayarın birbiriyle aynı dili konuşmasını sağlayan TCP/IP protokolünü geliştiren isim. Daha önce telekomünikasyon şirketi MCI için çalışan Cerf'in Google bünyesinde internetin bundan sonra nasıl gelişeceğini öngörerek yeni uygulamalar geliştirmesi bekleniyor. Google'dan yapılan açıklamada Cerf'in 3 Ekim'de işbaşı yapacağı belirtildi.

Şirketin CEO'su Eric Schmidt, 20 yıllık arkadaşı Cerf için "O bugün yaşayan en önemli isimlerden. Vint, interneti hayata geçirebilmek için bu işe yüreğini ve ruhunu koydu. Bizimle çalışmaya başladığında da yeni fikirler geliştireceğini biliyorum" dedi.

New York Times gazetesine yeni göreviyle ilgili konuşan ünlü bilgisayarcı yeniden uygulamalar üzerinde çalışmanın iletişim ağı altyapısıyla ilgilenmekten çok daha yaratıcı olduğunu söyledi. Cerf, "Uygulama alanında kaçırdığım zamanı telafi etmek istiyorum çünkü işin heyecanı burada" diye konuştu. Cerf ayrıca Google'ın Microsoft ile arasında giderek kızışan bir kavgaya neden olan internet üzerinden sesli sohbet programlarına odaklanacağını da belirtti. Microsoft ve Google arasında arama motorunun Microsoft'a ait MSN'in en güçlü kozlarından sesli sohbete imkan veren program geliştirmeye başlamasıyla kılıçlar çekilmişti.

Google'ın son dönemde Microsoft'un ağır toplarını transfer etmesi ise Microsoft adına bardağı taşıran son damla oldu. Bunlar arasında Microsoft'un en çok canını acıtan şüphesiz Bill Gates'in şirketinin eski başkan yardımcılarından Dr. Kai-Fu Lee oldu.

Microsoft, Çin'de gerçekleştirmeyi planladığı projelerin ayrıntılarını yakından bilen Lee'nin temmuz ayında rakip firma Google'da çalışmasını engellemek için mahkemeye bile başvurdu. Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın Google'ı bitirmek için ölüm yemini ettiği de Lee davası sırasında mahkeme kayıtlarına geçmişti. Mahkemenin Lee'nin Google'da çalışmasıyla ilgili kararını önümüzdeki salı günü vermesi bekleniyor.

Google ayrıca genişletilebilir işaretleme dilinin (XML) öncülerinden Adam Bosworth, internetin ilk yıllarında lider arama motoru olan AltaVista'yı geliştiren Louis Monier, Microsoft'ta Windows NT'yi yaratan ekipten Mark Lucovsky ve internet telefonu Sidekick'in yaratıcılarından Andy Rubin de Google takımına katılmıştı. Google son dönemde sadece beyin takımını güçlendirmekle kalmadı, toplam iş gücünü de son 2 yılda 4 katına çıkararak 4 bin 200 çalışana sahip oldu.

Üniversitede okurken internetin temelini attı Bugün herkesin Internet olarak bildiği İngilizce uluslararası ağ anlamına gelen "International Network"ün temeli, 1973 yılında Stanford Üniversitesi'nin Matematik Bölümü'nde öğrencilik yapan Cerf ve Bob Khan'ın güçlerini birleştirmesiyle atılmıştı. O yıllardan bu yana Cerf, başta bilgisayar üzerinden ilk e-posta alışverişine imkan tanıyan MCI mail başta olmak üzere birçok parlak projeye imza attı. Bir dönem Savunma Bakanlığı bünyesindeki DARPA'da da çalışan Cerf'e, 1997'de Başkan Bill Clinton tarafından Teknoloji Ulusal Madalyası verilmişti.

11 yıldır MCI için çalışan Cerf'in dijital kütüphane kurma ve gezegenler arasında internet bağlantısı sağlama gibi çalışmaları da var.

"İnternetin babası", 1999'dan bu yana web siteleri için alan adlarını düzenlemekten sorumlu uluslararası ICANN Konsorsiyumu'nun başkanlığını da yürütüyor. Cerf, Google'da çalışmaya başladıktan sonra da ICAAN'deki görevini devam ettireceğini söyledi. Google da alan adı sağlayan şirketlerden olduğu için bunun etik olmadığın söyleyenler var.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 2039
Yazar: ir2Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.