İnternetin Haritasını Çıkardılar

Bu ilginç başlık sizi de şaşırtmış olabilir ancak bir geliştirici son derece ilginç bir çalışmaya imza atarak, internetin haritasını ortaya çıkarmış.

İnterneti uzay, web sitelerini de birer gezegen kabul ederek yola çıkılan bir proje internet haritası. Bu sıra dışı çalışmaya imza atan geliştirici, 2011 yılı sonuna kadar global ağlar üzerinden derlediği ve 350.000’den fazla web sitesini kapsayan çalışma neticesinde bu haritayı oluşturmuş.

196 ülkeden web sayfasının yer aldığı projede web sitelerinin birbiri ile arasındaki 2 Milyon’dan fazla link incelenmiş ve harita bu doğrultuda oluşturulmuş. Haritada sitelerin her biri birer daire içinde yer alıyor ve dairelerin rengi, sayfanın hangi ülkeye ait olduğu ifade ediyor. Mesela sarı renk Çin’e, mor Japonya’ya aitken Türk siteleri pembeye yakın bir renk ile temsil ediliyor.

Rus geliştirici Ruslan Enikeev tarafından oluşturulan sayfa ticari olmayan bir proje ve şimdilik sadece bağış kabul ediyor. Arabirimin Google Maps motoru üzerinden oluşturulduğu siteye http://internet-map.net/ adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

 

Burdan da tahribat.com'un yerini görebilirsiniz http://internet-map.net/#9-141.88613891601562-128.6479034423828 :)

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1696
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.