İnternetin Krallığı Sona Erdi! Yeni Kral Kim?

Son zamanlarda sürekli internetin altın çağlarını yaşadığı, her mecrada yazılıp çiziliyor ama yapılan son araştırmalar bunların beylik söylemler olduğunu,  aslında klasik “http” internet devrinin yavaş yavaş kapandığını gösteriyor.

2000’li yılların hemen başında Google’ın internet hayatına hızlı bir giriş yapmasıyla, genel anlamda web’in çehresi tamamen değişti diyebiliriz. Aramaları yönlendiren, optimizasyonu kendi üzerine çeken ve neredeyse tüm internet trafiğinin ana kavşağı haline gelen Google, web 2.0 kavramına da ön ayak oldu. İçeriğinde ne barınırsa barınsın öne çıkmak isteyen internet siteleri, tasarımlarını sadeleştirerek daha interaktif bir hale getirdi.

Daha sonra sosyal ağ kavramo gelişmeye başladı. İlk olarak YouTube internette geçirilen süreyi kendi üzerine taşıdı. Video paylaşım ağına bugünkü rakamlara baktığımızda naıl bir gelişim gösterdiğini anlamak daha kolay hale geliyor. YouTube’la eşzamanlı olarak ortaya çıkan Facebook ise fenomen haline geldi. Bugün dünyanın 4’te birinin Facebook kullanıcısı olduğu gerçeği web’in seyir defterini çizer hale geldi. Klasik anlamda “www” protokolünü sert sallayan sosyal ağlar, web’i rotasından saptıramadı. Yani sosyal medya kavramı, Google’ın bayraktarlığını yaptığı interneti öldürmese bile büyük bir değişimin eşiğine getirdi.

Diğer sosyal ağlar bir kenara bıracak olsursa, Facebook’un grup indirim sitelerinin pastasından ay kapmak için Facebook Offers’ı aktif etti. Gruplara, tatil ve eğlenceye yönelik harcamalarında özel indirimler sunan Facebook, internette eğilim belirlemenin yanında eğilimler karşısında erken aksiyon almanın da nimetlerinde yararlanıyor. Facebook’un agresif tutumunun kendi hükümranlığını sarstığının farkına varan Google, hemen sosyal ağlara entegre olmak için Google +1’i ve yine grup indirimi fırsatı sunan Google Offers’ı hayata geçirdi. Sert rekabette Google başarılı olacak mı bunu zaman gösterecek. Ama gelenekselleşen “http”nin sonunu getiren ne sosyal ağlar ne de sert rekabette çeşitlenen hizmet yelpazesi; web’in sonunu getiren asıl etken mobilitenin devirimi…

Akıllı telefonlar, kullanıcıların işini kolaylaştırırken web’in kralı Google’ın işini bir hayli zorlaştırıyor. Akıllı telefon kullanıcı sayısı her 6 ayda bir katlanarak artıyor. Donanım bir tarafa, akıllı telefonların kullanımını daha etkin hale getirecek uygulamaların sayısı internet sitesi sayısını yakalamak üzere. Dolayısı ile mobil cihazlardaki uygulamalarla web’deki içeriği tüketimi, bilgisayarlara kıyasla yüzde 5 artmış durumda. Alexa, comScore gibi internete dayalı ciddi araştırmalar yapan şirketler, artık geleneksel anlamda web’in sonunun geldiğini, geleceğin mobil pazarda, akıllı telefonlarda ve mobil uygulamarda olduğunun altını çiziyor. Google da tabii ki bunun için Android’le birlikte bu pazara girdi.

Rapora göre, tüketiciler geçtiğimiz haziran ayında günde ortalama olarak 64 dakikalarını web üzerinde geçirirken 43 dakikalarını ise mobil uygulamalarla değerlendiriyor. Bu yıl ise değerler oldukça yükselmiş durumda. Kullanıcılar bu haziran’da ortalama olarak 74 dakikalarını internette geçirirken mobil uygulamalara ayırdıkları vakit ise 81 dakikaya yükseldi. Kısacası internetin krallığı sona erdi yaşasın mobil uygulama.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 728
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.