iOS 5 Tanıtıldı! İşte Yenilikler

Apple’ın her yıl düzenlediği Geliştiriciler Konferansı (WWDC) Türkiye saati ile dün gece,  22:30′da  Los Angeles’ta yapıldı. Konferans öncesi yaptığımız haberlerde, WWDC’ye damgasını  vuracak olan iki gelişmenin iOS 5 ve Mac OS’nin yeni sürümü OS X Lion olacağından bahsetmiştik. Beklentilerin dışında bir sürprizin yaşanmadığı WWDC 2011’e Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 5 damgasını vurdu.

Beta sürümü tanıtılan iOS 5’le, Apple’ın ilk iPhone’dan bu yana süregelen işletim sistemine yönelik sıkıntılar da önemli oranda aşılmış olacak. iOS’un yeni sürümünde en büyük değişiklik ise “Bildirim Sistemi”nde yapılan değişiklikler oldu. Bu konuda iPhone fanlarının bir kalesi yıkılıyor diyebiliriz çünkü, hep taklit edilmekle böbürlenen iPhone’cular yeni bildirim sisteminin Andoid’i taklit ettiğini görecekler.

Ekranın üst kısmına eklenen kayan bar, aşağı kaydırıldığında, ekranı kaplayan alanda bildirimler kullanıcıya listeleniyor. Bu alanda e-postalar, Facebook ve Twitter iletileri, uygulama güncellemeleri ve hava durumu bilgisini görebiliyorsunuz.  Kayar ekranda listelenen uyarı bildirimlerine tıkladığınızda tıpkı Android’teki gibi ilgili alana yönleniyorsunuz. Yandaki çarpı işaretine basmak ise bildirimi listeden kaldırıyor.

iPhone’un alamet-i farikası haline gelen kilit ekranı ise artık ekran kilidini açmaktan fazlasına yarıyor. Telefonunuzun ekranı kilitliyken gelen bir uyarı, güncelleme ya da mesaj, kaydırma okunun üzerine yerleşiyor. Siz kilidi kaydırıp telefonu aktif hale getirdiğinizde direkt orada gösterilen uyarıya yönelik ekrana yönleniyorsunuz.

iOS 5 tanıtılmadan önce üzerine çokça konuşuldu ve iddilar ortaya atıldı. Ama açıkçası NewsStand özelliğinden hiç bahsedilmemişti. Bu özellik sayesinde gazete, dergi ve e-içeriklere ilişkin üyeliklerinize tek bir merkezden ulaşmış oluyorsunuz. Açıkçası iOS 5’in en işlevsel yeniliklerinden birisi olmuş diyebiliriz.

“Reminder – Hatırlatıcı” uygulaması yenilenen işletim sistemine renk getirmiş. Yapılacaklar listesi hazırlayabileceğiniz reminder ile. Böylece alışveriş listeleriniz, günlük iş planlarınızı ya da takvime işlemenize gerek olmayan (dilerseniz takvimle de entegre edebiliyorsunuz) gün içindeki planlarınızı kolayca düzenleyebiliyorsunuz.

Yenilenen mobil işletim sistemi, her geçen gün büyüyen Twitter’a tam entegre edilmiş. iOS 5 bir Twitter telefonu olmuş dersek abartmış sayılmayız. Kameranızla çektiğiniz fotoğraflar, yardımcı uygulama sayesinde, fotoğraflarınızı direkt Twitter hesabınıza yükleyebiliyorsunuz. Telefon defteriniz ve lokasyon bazlı uygulamalar da Twitter’a tam entegre edilmiş. Twitter uygulaması, tarayıcı desteğiyle de geliyor. Tarayıcının en önemli özelliği ise tam sekmeli web gezintisine imkan vermesi. Bu özellik en çok iPad kullanıcılarına yarayacak gibi duruyor.

Fotoğraf çekmek, iOS 5 kullananlar için bir keyif haline gelecek. Kilit ekranından  ulaşabileceğiniz kolay fotoğraf sayesinde refleks fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Ayrıca fotoğraf çekmek için ekrandaki obtüratörü parmağınızla aramanıza gerek kalmıyor. Ses düğmesiyle de iOS 5 kullanıcıları fotoğraf çekebilecek.

Oyun konsolları pazarındaki hareketliliği gören Apple iOS 5’le ceplere “Game Center” getirdi.  Apple tarafından, şimdi bile 50 milyon üyesi olduğu iddia edilen Game Center, kullanıcısına  kullanıcısı her yerde mobil oyun vaadediyor. Ayırca Game Center’ın sosyal bir ağ özelliği de var. Arkadaşlarınızın fotoğrafı Game Center’da beliriyor ve başarı puanları kazanmanız mümkün hale geliyor. Arkadaşlarınıza oyun önermek de mümkün.

iPad, iPhone ve iPod touch’ı destekleyen iMessage eğlence ve paylaşım içeren bir uygulama. iOS 5’le native olarak gelen uygulama güvenli bir şifreleme üzerinden, kullanıcıların birbirlerine mesaj, fotoğraf ve eğlenceli içerikler göndermesine imkan tanıyor.

iOS işletim sistemiyle çalışan cihazları kullananları en çok sevindirecek yeniliği en sona sakladık. iOS artık “PC Free”… Böylece yazılım güncellemeleri, iTunes’a bağımlı kalmadan OTA (On The Air) desteğiyle yüklenecek.

Yazının başında belirttiğimiz gibi, iOS 5 önümüzeki sonbaharda final sürümü halini alarak, iPhone 3GS, iPhone 4, iPad ve iPad 2’nin yanı sıra üçüncü ve dördüncü jenerasyon iPod touch’lar için indirmeye sunulmuş olacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 942
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.