iOS 5’e Yepyeni Bildirim Sistemi

TechCrunch’ın haberine göre, iPhone 5 yepyeni özelliklerle gelecek. En geç Haziran ortasında kadar yapılması beklenen WWDC etkinliğinde ön gösteriminin yapılması beklenen iOS 5’ donanımı etkileyecek önemli yazılım yenilikleri barındıracak. Merak edenler için hemen ekleyelim, Haziran’daki WWDC’de iPhone’un bir sonraki modeliyle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmasını beklemiyoruz. Dediğimiz gibi sadece yeni iOS bu kongreye damgasını vuracaktır.

Şimdi bir sonraki iOS’ta gelmesi beklenen yeniliklerden bahsedelim.Bizleri T9 ile buluşturan “Nuance” teknolojisi iOS 5’te bu kez ses tanıma özelliğiyle karşımıza çıkacak.  Bunun yanında Apple’ın çok eleştirilen bildirim sistemi ve bu bildirim sistemine ait “dialog box”lar değişebilir.Çünkü iOS’un şu mevcut sürümlerinde, bir anda ekranın üzerine gelen uyarı pencereleri, yapılan işlemin önüne geçerek kullanıcısını oldukça geriyor.

Bildirimler yenilendiği için arayüze farklı bileşenlerin de eklenmesi bekleniyor. Öngörülerin doğru çıkması halinde yenilenen bildirim sistemi ve sisteme eklenecek bileşenler artık kullanıcısını rahatsız etmeyecek. Ayrıca farklı versiyonları üzerinde çalışılan bu bileşenlerin, ana ekranda parmağınızı sağa doğru sürükleyince açılan arama sayfasına konumlandırılacağını gösteriyor. Konumlamayı Android OS’deki yukarıda saatin yanında bulunan barı aşağı çektiğimizde gördüğümüz bildirimlere benzetebiliriz.

WWDC yaklaşırken Apple cephesinden gelen iOS 5 işaretleri bu yönde… Ama eminzi ki o zamana kadar oldukça fazla haber ve sızma yaşanacaktır. Bakalım daha ne gibi yenilikler gelecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 666
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.