iOS Avrupa’da Android’in Önünde

comScore’un dün sonuçlarını yayınladığı bir çalışma Avrupa’da durumun Amerika’dakinden tam tersine olduğunu ortaya koydu. Mobil pazardaki ve internet alanındaki güvenilir pazar araştırmalarıyla tanınan şirket, Apple’ın mobil platformu iOS’un Avrupa’da Android’e göre daha yaygın kullanıldığını açıkladı.

 

iPad, iPod ve iPhone’ların birlikte değerlendirildiği iOS cihaz hacmi 28.87 milyonluk bir büyüklüğe sahip. Android ise 13.37 milyonluk cihaz hacmiyle yüzde 5.7′lik bir pazar payına sahip. Her iki platformu karşılaştırdığımızda iOS’in Android’e yüzde 116′lık bir fark attığı görülüyor.

 

Google uzun bir süre sadece akılı telefonlara odaklanmış, diğer segmentleri boş bırakmıştı. Android 3.0′ın çıkışıyla birlikte tabletler için bir çözüm geliştirilmiş oldu. Ancak işin medya oynatıcı tarafı en azından Avrupa’da boş kalmayı sürdürüyor gibi. Fransız Archos şirketinin piyasaya sürdüğü Android tabanlı medya oynatıcılar dışında Avrupa’da pek de Android tabanlı medya oynatıcı bulunmuyordu. Neyse ki, Samsung Galaxy Player geldi ve Avrupa pazarı biraz daha renklendi.

 

Araştırma, Avrupa’daki iPad kullanıcı profilinin ABD’deki profile göre farklı olduğunu da ortaya koyuyor. iPhone kullanıcıları iPad sahibi olma konusunda bir hayli istekli gibi görünüyor. iPad sahiplerinin yüzde 27.2′sinin bir iPhone sahibi olduğu dikkat çekiyor. iPad sahiplerinin yüzde 26.4′ünün bir Nokia cihazına sahip olması da Avrupalı kullanıcıların Symbian’a dostça yaklaşımını gösteriyor. iPad sahiplerinin yüzde 15′i Samsung, yüzde 4.8′i ise BlackBerry akıllı telefonlarını kullanıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 628
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.