iPad 2 Sızıntısına 18 Ay Hapis Cezası

Apple’ın her ürün tanıtımı arefesinde önemli iddilar, söylentiler ve sızıntılar alışık olduğumuz bir durum.  Gerek iPhone , gerekse iPad ya da bu cihazların ortak platformu iOS’a ait yenilikler tanıtılmadan önce kilit özellikler bir şekilde teknoloji basınında paylaşılıyor. Ama bu kez sızıntı hapis ve para cezalarını beraberinde getirdi.

Nisan ayında Apple’ın üretim üssü Foxconn’un üç  çalışanı, iPad 2’nin tasarımını basın yayın organlarına sızdırmıştı. Sızıntının kaynağı anlaşılır anlaşılmaz Foxconn çalışanı 3 Çinli gözaltında alındı. Sorgularının ardından mahkemeye çıkarılan Çinli çalışanlarla ilgili davada karar verildi.

Mahkeme sırasında ilginç bir gerçek de ortaya çıkarıldı, sızdırma olayına karışan 3 kişiden sadece ikisinin eski Foxconn çalışanı olduğu, diğerinin ise Apple aksesuarları üreten  MacTop şirketinin yönetici Xiao Chengsong olduğu anlaşıldı. Yaşananlar ise şöyle:

MacTop’un yöneticisi, Chengsong, Foxconn çalışanı Hou Pengna’ya iPad 2 ile ilgili değerli bilgiler verirse, kendi şirketinden alacağı ürünler üzerinden TL karşılığı olarak 5000 lira indirim sözü vermiş. O sırada Foxconn’da çalışmayan ve hiçbir organik bağı bulunmayan Pnegna, geliştirme departmanında çalışan arkadaşı Lin Kecheng’le irtibat kurarak kendisine iPad 2’nin kilit özelliklerini içeren bir doküman vermesi karşılığında ciddi bir ödeme sözü vermiş. Karşılıklı verilen sözlerin tutulmasıyla iPad 2’ye ait bilgiler kaynağından sızdırılarak, Apple’a aksesuar üreten MacTop’ın eline geçmiş.

Eylül ayında yaşandığı söylenen bu olay MacTop’a önemli bir öncelik tanıyarak iPad 2’ye ait aksesuarları herkesten önce tasarlama ve satışa hazır hale getirme şansı vermiş.  Doküman hırsızlığı, şirket bilgilerinin gizliliği ve ticarette haksız rekabet suçlarının hepsini barındıran olayla ilgili mahkemenin kararı da sert oldu.

MacTop’ın yöneticisi Xiao Cengsong 18 ay hapis cezası ve 37 bin TL para cezasına,  aracı Hou Pengna 1 yıl hapis ve 25 bin lira para cezasına, Ar-Ge bölümünden bilgileri sızdıran Lin Kencheng ise 14 ay hapis ve 7500 TL ödeme cezasına çarptırıldı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 672
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.