iPad 3 ve iPhone 5 Göz Kırptı, Peki ya iPod touch 5?

Apple bu yıl alışıldık ürün takviminin dışına çıktı. Birkaç yıl öncesine kadar Mac ve iPod modellerini piyasaya süren firma, ürün gamını genişlettikçe takvimini de yeniden şekillendiriyor. Mac tanıtımları için net bir tarih bulunmasa da iPod ve iPhone’un zamanlamaları 3-4 yıldır belliydi. Yeni iPod’lar sonbaharda piyasaya sürülürken yeni iPhone haziran başında düzenlenen WWDC’de geliyordu.

Ancak bu yıl WWDC’de yeni iPhone’u göremedik. Geçtiğimizi hafta düzenlenen WWDC açılış sunumunda iOS 5, Mac OS X Lion ve iCloud ürünler tanıtıldı. Daha önce de yoğun şekilde iddia edildiği gibi iPhone 5 vb herhangi bir donanım bu yılın WWDC’sinde sahneye çıkamadı. Bunun sebepleri hakkında birçok farklı senaryo var. Ancak artık önümüze bakma ve yeni gelişmeleri takip etme zamanı geldi.

iPhone 5’in WWDC’de gelmeyeceğini belirten kaynaklar, sonbaharın yeni iPhone için belirlenen tarih olduğunu belirtiyordu. İlk tahminler başarılı olduğu için bu kaynakları güvenenimiz biraz daha arttı. Fakat sonbahar tarihi iPod’ların pazara giriş tarihi olduğundan bir belirsizlik var. Büyük kozlarını aynı anda pazara sunması beklenmeyen Apple’ın, iPod tanıtımını ertelemesi bekleniyor. iOS 5’in beta sürümünde ortaya çıkan bilgiler de bunu kanıtlar nitelikte.

WWDC ile birlikte Apple, iOS 5‘in beta sürümünü geliştiricilere sunmuştu. Dünya çapındaki binlerce geliştirici de iOS 5 hakkındaki detayları internet dünyasıyla paylaşmaya başladı. iOS 5’in iPhone 3GS üzerinde çalışacak özelliklerini gösteren videonun ardından sistem dosyalarında yeni bilgiler çıktı.

Dosyalarda iPad 3.1 ve iPad 3.2 adında iki cihazdan bahsediliyor. Bunlar iki yeni iPad’in yolda olduğunu gösteriyor. İki farklı iPad kodu olması ise Wi-Fi, 3G ya da Verizon- AT&T ayrımını belirtiyor olabilir. Belki de Apple’ın elinde iki farklı iPad prototipi var.

iPhone ile ilgili olarak da iPhone 4.1 ve iPhone 4.2 bulunuyor. İlk bakışta bunların Verizon ve AT&T iPhone 4’ü temsil ettiğini düşünmüştük. Ancak geliştiricilere göre iPhone 3G, teknik açıdan ilk iPhone kabul ediliyor ve dolayısıyla iPhone 5, 4 numaralı iPhone olarak kabul ediliyor. Yani iOS 5 beta kodlarında iPhone 5 ile ilgili çalışmalar mevcut.

Dikkat çekici olan bir diğer nokta ise kodlarda iPod touch bulunmaması. iOS kullanan 3 Apple cihazından biri olan iPod touch, iOS 5‘ten de faydalanabilecek. Ancak iPod touch’ın yeni modeli hakkında bir bilgi bulunmaması, Apple’ın sonbaharda sadece iPhone 5’e yoğunlaşacağı şeklinde yorumlanıyor. Bazı kaynaklara göre iPad 3 de 2011 sonlarında piyasada olacak. Apple’ın iPad 3 için 4 çekirdekli bir işlemci hazırladığı konuşuluyor.

2011’de Apple’ın yol haritasında önemli değişimler olacak gibi görünüyor. Bakalım bu yıl göreceklerimiz bundan sonraki yıllar için de belirleyici olacak mı?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 390
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.