iPad Fikri Çalıntı mı?

Apple’ın kurucusu Steve Jobs tarafından geliştirilen dokumatik ekrana sahip Tablet PC’nin çalıntı olduğu iddia ediliyor. Bu iddiayı yapan kişi ise Roger Fidler  adındaki gazeteci.

Roger Fidler, gazeteci arkadaşları ve mühendislerden oluşan bir gurubun 1994 yılında çıkarmayı planladığı dokunmatik ekrana sahip tablet PC konsepti Apple’ın iPad adını verdiği tablete benzerliği ile dikkat çekiyor. Roger Fidler’ın 1994 yılında aklına gelen bu yeni konsept tasarımın başlangıcı ise dizüstü bilgisayarlar. Yazılı basında çalışan Roger Fidler bir gün kağıt baskıların azalacağı ve insanların dizüstü bilgisayar ve benzeri aletlerden gazeteleri takip edeceğini düşünmüş. Ve bu düşüncesini konsept tasarıma döken Roger Fidler o dönemde bir tanıtım videosu ile bu yeni konsepti basına ve halka tanıtmayı amaçlamış.

 

http://www.youtube.com/watch?v=JBEtPQDQNcI 

 

2004 yılında Steve Jobs tarafından patenti alınan iPad adı verilen Tablet PC’de bu tarz bir yapıya sahip. Apple’ın patentler konusundaki başının belası Samsung ise bu durumu silah olarak kullanmak istiyor. Samsung, Roger Fidler’ın yaptığı tasarımı örnek göstererek iPad fikrinin daha önceden kullanıcılara sunulduğunu iddia ediyor. Bakalım bu tartışmanın sonu nerelere varacak.


Kaynak:
Tarih:
Hit: 934
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.