iPhone 5’ten Önce iPhone 4S Gelebilir

Apple’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği WorldWide Developer Conference (WWDC) alışılageldiği üzere bu yıl da gerçekleştirilecek. Yaklaşık 10 gün sonra toplanması beklenen geliştiriciler konferansında, hafta sonundaki haberimizde sizlere aktardığımız gibi, en önemli konu başlığının iOS 5 ve işletim sistemine ait yen özellikler olması bekleniyor.

Ne Apple’a yakın kaynaklardan ne de resmi ağızdan iPhone’un yeni modeliyle alakalı açıklamalar gelmese bile, her yıl olduğu gibi bu yıl da dedikodu kazanı kaynamaya devam ediyor. Daha önce pek çok teknoloji yayınında (Apple Insider başta olmak üzere) iPhone 5’ten önce geliştirilmiş iPhone 4S’in sonbaharın hemen başında piyasaya sürüleceği yazılmıştı. Apple’ın, sert rekabette ve Android’in hızlı yükselişinde, elini çabuk tutarak hemen arkasından Kasım ayında ise iPhone 5’in lansmanını yapacağı iddia edilmişti.

Biraz da bu iddialardan/söylentilerden yola çıkarak Apple’ın 2012 başına kadar çizdiği yol haritasından bahsedelim. Hatırlanacağı gibi Apple, ilk iPhone’dan sonra 3G uyumlu iPhone 3G’yi çıkarmıştı. 4G LTE teknolojisinin konuşulduğu geçtiğimiz yıldan bu yana ise şu an piyasada olan iPhone 4’ün yerine, 3G’den daha yüksek donanımlı bir modelin çıkmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ama iPhone 3G’den sonra ufak tefek donanımsal makyajların eklendiği 3GS ara modeli karşımıza çıktı. Bu sonbaharda da aynı şeyin olması sürpriz olmayacaktır. Tamamen  4G uyumlu iPhone5’ten önce ara model olan iPhone 4S duyurulabilir. Ama dediğimiz gibi bunun WWDC’de gerçekleşmesini beklemiyoruz.

Peki, gerçekten iddialar doğru çıkarsa, iPhone 4S’te ne gibi donanımsal artılar olabilir? Bu sorunun cevabı da yine söylentilere göre, mobil şebeke uyumluluğu ve SIM kart kullanımında gizli. iPhone 4S,  CDMA hem de GSM bandını destekleyecek ve SIM kart embedded yani gömülü olarak gelecek. Hatta Apple’ın daha önce Avrupa’da Orange ile ortaklı kurarak microSIM’den daha küçük bir SIM kart üzerinde çalıştığını da sizlere duyurmuştuk.

Şimdilik bu yazdıklarımızın pek çoğu Apple’a yakın kaynaklardan yayılan söylentilere odaklı. Gerçekleşip gerçekleşmeyeceği net değil. Ama ortada iki gerçek var, ilki WWDC 2011’de iOS 5’e tanık olacağız. İkincisi ise Apple’ın şimdiye kadar izlediği ürün ve satış politikası söylentilerle bire bir uyuşuyor. Yine de en iyisi bekleyip neler olacağını görmek. Şunun şurasında 10 günden az bir zaman kaldı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 655
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.