Iphone’ları ve Sony PlayStation 3ü kıran Geohot Artık Facebook Çalışanı

iPhone’ları ve Sony PlayStation 3’ün kod sistemini kırarak serbest kullanımı açmasıyla tanınan genç hacker, siyah şapkasını çıkarıp, beyaz tarafa geçti. George Hotz, Mark Zuckerberg tarafından işe alınarak bir Facebook çalışanı oldu.

O’nun adını en çok Sony PlayStation 3’ü kırdıktan sonra, Japon elektronik devi ile girdiği hukuki mücadelede tanıdık. İlk olarak iPhone 3G ve iPhone 3GS’i kırarak SIM kilitsiz kullanıma açan 20 yaşındaki hacker, daha sonra kırılamaz denilen Sony PlayStation 3’ü kırarak, kopya içeriklerin de lisanslıymış gibi çalışabilmesini sağladı. Sony George Hotz’ın keşfettiği bu açığı kapattıktan sonra genç hacker’ı mahkemeye verdi. Ne olduysa ondan sonra oldu. George Hotz mahkemelerde uğraşırken, Sony art arda gelen toplu hacker saldırıları yüzünden PSN’i kapatmak zorunda kaldı.

 

 

Bu şekilde ismini daha da parlatan Geohot müstear isimli hacker’dan gelen son haber ise oldukça farklı. George Hotz, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg tarafından işe alınarak, dünyanın en büyük sosyal ağının bir parçası oldu. Ünlü hacker, bu haberi kendi Facebook hesabından “Facebook çalışmak için gerçekten mükemmel bir yer… Proje için ilk sabahlama sona erdi.” cümleleriyle duyurdu.

George Hotz’ın Facebook’taki görev tanımının tam olarak ne olduğu konusunda net bir bilgi yok. Ancak iPhone, iPad gibi Apple’ın taşınabilir ürünlerinin kod sistemine aşina olan hacker’ın Facebook’un iPad uygulaması konusunda çalışacağı, bu proje bittikten sonra benzer uygulamaların başında yer alacağı söylentileri teknoloji basınında konuşuluyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1137
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.