iPhone’unuzu Ateşle Şarj Edin!

iPhone en gelişmiş akıllı telefonlardan biri ve model bazında bakıldığında dünyanın en çok satılan akıllı telefonu. Apple, geçtiğimiz yıl iPhone 4’ü piyasaya sürerek bu konudaki başarısını bir kez daha kanıtladı. iPhone 4; ekranı, işlemcisi, tasarımı, malzeme kalitesi ve yazılımıyla mükemmel bir cihaz. Fakat en zayıf yanı pil ömrü ve bu büyük bir sorun.

Sadece iPhone’un değil, güçlü bir donanıma sahip olan tüm akıllı telefonların pil ömrü oldukça kısa. Bu sebeple aksesuar üreticileri cihazların pil süresini uzatmak için birçok farklı çözüm geliştiriyor. Bunlara içinde ekstra bir pil barındıran kılıfları ve güneş enerjisiyle çalışan şarj aletlerini örnek olarak gösterebiliriz.

TES NewEnergy adlı Japon şirket bu yöntemlere bir yenisini daha eklemiş. Biraz daha sıradışı olan bu yöntem ısıdan elektrik enerjisi elde etmek. Firmanın geliştirdiği özel ünite, 100 derece ile 500 derece santigrat arasındaki sıcaklıklarda elektrik üretebiliyor. Bir kablo üzerinden adaptöre aktarılan bu elektrik, USB çıkışı sayesinde cihazları şarj etmek için kullanılıyor. Teknik verilere göre cihaz 400 mAh elektrik üretiyor. Bu da yaklaşık 3 saat içinde iPhone 4’ün tam şarj olması için yeterli.

Elbette bu gündelik hayatta kullanmak için biraz fazla zahmetli bir yöntem. Ancak acil durumlar ve elektriğin bulunmadığı ortamlar için oldukça kullanışlı. Japonya’da satışa sunulan Hitochaja HC-5 USB, 23.000 Yen yani yaklaşık 450 TL fiyatla alıcıları bekliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1351
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.