iPod Touch Romatizmaya İyi Geliyor

Artık mobil cihazlar o denli gelişti ki hayatın her alanında karşımıza çıkar oldular. Özellikle üçüncü parti uygulamaları yaklaştıkça hayatın her alanında sorun çözebilme yeteneği kazanan taşınabilir akıllı oyuncaklarla ameliyatlar bile yapılabiliyor.

 

Anlatmaya çalıştığımız şeye en güzel örnek ise DASH uygulaması yüklü iPod touch ile artık diz ameliyatları bile kolaylıkla yapılabilir hale geldi. Bu uygulama, ortopedistlere diz ve kalça protezleri ameliyatı sırasında iPod touch bigi çok büyük bir asistan kazandırıyor. Tabii ameliyat için sadece uygulama yeterli değil, birincisi operatör bir hekim olmanız, ikincisi ise gerekli ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor.

Apple App Store üzerinden eğitim versiyonu indirilebilen uygulama, Hindistan’ın Mumbai kentindeki Breach Candy Hastanesi’ndeki doktorlara üç farklı diz protezi ameliyatında yardımcı oldu. Ameliyat sırasında iPod touch doğruluk ölçüm yeteneğine sahip ekipmanlarla donatılmış bir kılıfa yerleştiriliyor. Ameliyatı gerçekleştiren cerrah iPod touch’ı uygun şekilde konumlandırarak verileri yüksek çözünürlüklü ekrandan okuyor, kesim yapacağı noktaları belirleyip protezin hizalamasını doğru şekilde gerçekleştiriyor.

 

Diz ameliyatlarının karmaşıklığıyla başetmek amacıyla çeşitli doğruluk teknikleri geliştirilmişti, ancak bunların birçoğu kullanılması karmaşık ve hantal nitelikteydi. iPod touch ile kullanılan DASH uygulaması sayesinde daha taşınabilir, sezgisel ve yatırım yapılabilir bir çözüm geliştirilmiş oldu. Smith & Nephew tarafından, Brainlab’in yardımlarıyla geliştirilen bu sistem Avrupa’da CE sertifikasını çoktan almış bile, ABD’de ise yetkili mercilerden onay bekliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 550
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.