IPv6 Dönemi Vodafone’la Başlıyor

IPv4 şu anda kullandığımız internet bağlantı protokolü internete çıkan her bir makinenin kimlik bilgileriyle ilgili çekirdek verileri tutan bu sistemin kotası neredeyse doldu. İşte bu yüzden bir sonraki standart olan IPv6′ya geçiş için çalışmalar hızlandırıldı. Çalışmaları somut olarak ilk meyve veren ise Vodafone oldu.

 

İnternete bağlanan her cihaz bu işlemi gerçekleştirmek için kendine IP havuzundan bir adres seçmek zorunda. Otomatik olarak yapılan bu işlem için ayrılan IPv4 havuzundaki numaralar bitmek üzere. Tüm dünya, büyük bir hızla tükenmesi imkansız olan daha güvenli IPv6 havuzuna yönelmeye başladı. Vodafone ise ilk olumlu testiyle IPv6′ya yeşil ışık yaktı.

Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamada IPv6 için gerekli altyapı testlerini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. Şu anda satışta olan IPv6 destekli bir cep telefonun yardımıyla testlerini yapan firma dolaşım konusunda olumlu sonuçlar elde etti.2 Şubat 2011 tarihinde başlayan ve bir hafta boyunca süren testler süresince piyasada satılan ve IPv6 destekleyen ticari telefonlara IPv6 adresi tahsis edilerek toplam 22 test yapıldı. Test dâhilinde IPv6 adresi tahsis edilen mobil cihazlarla IPv6 ve IPv4 içeriklere erişim gerçekleştirildi.

 

Yani kısa zaman sonra belki bir ilk gerçekleşir ve bilgisayarlardan önce internet bağlantısı sağlayan IPv6 destekli telefonlarla yeni nesil bağlantı standartlarına geçeriz. Bekleyip ne olacağını görmek en iyisi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 822
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.