İran’dan İnternete Ambargo

Her ne kadar rejimin adı “Cumhuriyet” olarak konmuş olsa bile İran’ın kapalı rejimi, demokrasi bir tarafa, cumhuriyetin de çok çok uzağında. Tahran yönetimi son zamanlarda internete getirdiği kısıtlamalar, internet kullanımı anlamında ülkenin nereye gideceği konusunda önemli sinyaller veriyordu. Son uygulama ise şüpheye yer bırakmadı.

İran yönetiminin ülkeye özel internet yapılandırma çalışmalarında sona geldi. The Wall Street Journal’de yer alan analiz yazısında “dev filtre” anlamı taşıyan sistemin çok yakında yürürlüğe gireceğini belirtildi.  İran İletişim Bakanı Reza Bagheri de, geçtiğimiz Şubat’ta, planlanan uygulama hakkındaki dedikoduları doğrulamıştı. İletişim Bakanı, ülkenin yarıdan fazla alanında, dünyanın şu an kullandığı internetten daha farklı bir internet içeriği sağlanacağını ve bu ağın 2013’e kadar ülkenin tümüne yayılacağını söylemişti

İşin ilginç tarafı ise düzenlemeden sonra, global bazda iş yapan büyük şirketler ve bakanlıklar dünyada kullanılan haliyle internete erişebilirken; halk, saadece, yeniden dizayn edilen internet ağına erişebilecek.  Kısıtlamalar ve daraltmalar sadece bununla kalmıyor. İran en kısa zamanda, yazılım devi Microsoft’un Windows işletim sisteminden kurtulmak için kendi, milli işletim sistemini çıkaracak.

İran’a özel internet fikri, bundan 6 yıl önce Ahmedihecad’ın cumhurbaşkanı olmasıyla gündeme gelmişti. İran’ın kapalı rejimi, “İran İslam Cumhuriyeti”ne uygun olarak, dev internet filtresi sayesinde İslami değerlerin korunmasını amaçlıyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 631
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.