İşletim sistemi web tarayıcıda

Son zamanların haşmetli modalarından "bulut erişim" (ya da bulut depolama, bulut bilgisayarcılık, bulut bilişim vb.), yani uygulamaların ve verilerin yerel bir depolama ortamında değil, uzak bir sunucuda saklanıp internet üstünden erişilmesi olayı, yeni ancak beklenir meyvelerinden birini verdi. iCloud işletim sistemi, web tarayıcısı üstünden erişilebilen bir işletim sistemi olma amacı güdüyor.

Henüz Internet Explorer için beta, Firefox için alfa aşamasında olan iCloud, arayüz olarak biraz Windows XP'yi, biraz da Windows Vista'yı andırıyor. Şimdilik bir adet metin düzenleyici, bir adet e-posta yazılımı ve bir miktar da oyun gibi (hepsi de internette zaten bulunabilen) yazılım barındıran iCloud'un, zamanla daha zengin ve işlevsel bir hale geleceği garantisi veriliyor.

Sık gezip dolaşanlar için ideal bir uygulama gibi görünse de, web tarayıcıların çalışmak için zaten işletim sistemine ihtiyacı olduğu düşünülürse, iCloud'da biraz mantık hatası varmış gibi görünüyor. "Tek yongada sistem"lere başka tabii.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 828
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.