iTunesa Çin ayarı

Sonunda bunu da gördük. iTunes, Çinliler tarafından saldırıya uğradı. 200 Dolar değerindeki hediye çekleri 2.6 Dolardan alıcı buldu.

Çinli hackerler, uzun uğraşlardan sonra iTunes’un hediye çekleri algoritmasını ele geçirdiler.  200 Dolar’dan satılan bu hediye çekleri bazı online alış veriş sitelerinde 2.6 dolardan alıcı buldu.

Çinli Hackerlar iTunes’un hediye çekleri algoritmasını kırdıktan sonra çeşitli yazılımları da piyasaya sürdüler. Key Generator olarak adlandırılan bu yazılımlar, iTunes hediye çeklerinin üzerinde bulunan hediye kodlarını birebir yaratabiliyorlar. Yaratılan bu kodlar sonra Çinlilerin Ebay ile benzerlik taşıyan Taobao adlı web sitesinde satılıyor.

 

Bu kodlar ilk başlarda 46 Dolar’dan alıcı buldular. Fakat kodların çoğalması ile birlikte fiyatlar 2.6 Dolar’a kadar indi.

 

Bu durumun Apple’i nasıl etkilediği henüz belli değil. Sonuçta algoritmayı değiştirmek Apple’in elinde. Apple, her halükarda hızlı davranması gerekiyor. Sonuçta buradan önemli derecede para kaybetmek söz konusu. Kaldı ki hediye çeklerini para ile satın alan dürüst kişileri de  tehlike altında. Bu kişilerin aldıkları hediye çekleri daha önce bir hacker tarafından kullanılmış olabilir.

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 765
Yazar: mektepliYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.