iTunesın Şifreleri Kırıldı

15 yaşından beri kırdığı şifrelerle ünlenen Johansen, rakip firmaların umudu olabilir! Norveçli 22 yaşındaki bir genç, iPod kullanıcılarının Apple Bilgisayar'ın iTunes adlı müzik dükkânı dışındaki web sitelerinden şarkı indirmesini engelleyen kodu kırdı.

15 yaşında yazıp dağıttığı programla DVD'ler üzerindeki şifrelemeyi kırarak ünlü olan Jon Lech Johansen, 'DVD Jon' olarak biliniyor ve San Francisco'da yaşıyor.
Bugün, Apple'ın çevrimiçi iTunes müzik dükkânından satın alınan şarkılar, başka şirketler tarafından üretilen cihazlarda dinlenemiyor. Bunun sebebi, bu cihazların Apple'ın desteklemediği bir kopya koruması (copy-protection) kullanması.

Bu kez lisans alıp satacak Johansen, bu sınırlamaları aşmak için, Apple'ın kopya koruma sistemini taklit eden bir kod yarattığını söylüyor. Fakat eskiden yaptığı gibi, çalışmasını bedavaya dağıtmayı düşünmüyor, kodu için lisans alarak, satmayı planlıyor. Norveçli 'DVD Jon'un amacı, kendisine ait Kaliforniya merkezli Redwood Shores şirketine sermaye yaratmak. Şirketin diğer çalışanı ve genel müdürü Monique Farantzos, adını vermediği bir müşterinin yakında bu teknolojiyi kullanarak, kopya-korumalı içeriğinin iPod'larda çalınabilmesini sağlayacağını açıkladı, fakat konu hakkında daha fazla detay vermedi. Farantzos, "Apple bizim başımıza bir miktar sorun açabilir, fakat bu bizi durdurmaya yeterli olmaz. Tamamen yasal yollarla ilerliyoruz, avukatlarımız bize yeşil ışık yaktı" dedi.

Apple sözcüsü Kristin Huguet şirketin açıklama yapmayı reddettiğini belirtti. Johansen'in kodu kırmasının Microsoft, Nokia, Sony Ericsson ve Samsung gibi, geçtiğimiz aylarda Apple'la mücadele etmek için, müzik indirme hizmetlerini birleştireceklerini ilan eden şirketlere yardımcı olabileceği düşünülüyor. iTunes, ABD'de yasal şarkı indirilebilen sitelerin yüzde 88'ini oluşturuyor, iPod ise dijital müzikçalar pazarının yüzde 60'ına hâkim.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1418
Yazar: angels_demosYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.