Japon Bilim Adamları Yeni Bir Bellek Standardı Geliştirdiler

Japon Bilim adamları tarafından geliştirilen ve o-RAM olarak adlandırılan bu yeni bellek standardı, optik teknolojisini kullanarak verileri yedekliyor. O-RAM bellekler, Internet kullanımı için özel olarak tasarlandı.  

Japon Telekom operatöründe (NTT) görev alan bilim adamları, optik teknolojisini kullanan yeni bir bellek türü geliştirdiler. Bu bellek türünde veriler elektronik depolama yerine, optik depolama teknolojisinden faydalanıyor.


Bilim adamlarının amacı, kullanılan yeni bellekte DRAM’a farklı bir alternatif oluşturmak değil. O-Ram, veri merkezlerde kullanmak üzere tasarlandı. Yani binlerce veri merkezini birbirine bağlayan Internet Router ve Switch’lerde kullanılmak üzere geliştirildi.

Bu bellek türü özellikle optik Router ürünlerinde ara bellek olarak kullanılması düşünülüyor.

 

4 bit’lik O-RAM’in prototipi, saniyede 40 Gigabit hızına ulaşabiliyor. Bilim adamları bu hızı daha da arttırmak istiyor. Öyle ki hedefler arasında 10 Kilobit ve 1 Megabit bellekler oluşturmak. Yapılan açıklamaya göre, bilim adamlarının 10 Kilobit bellekler’e ancak 2020 yılında geliştirebilecek. 1 Megabit bellekler 2025 yılından önce görmemiz mümkün değil.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1089
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.