Japonya Google’a Dava Açtı

Japonya’da bir mahkeme, bir adamın ismini yazınca çıkan olumsuz önerilerin ardından, Google’ın otomatik tamamlama servisini kaldırması için harekete geçti.

Japonya’da ismi açıklanmayan bir vatandaş, Google’a ismini yazınca, otomatik tamamlama seçeneklerinde gördüğü olumsuz önerilerin ardından, Japonya hükümetinin de desteği ile Google’a dava açtı. Davanın şartı ise çok basit; Japonya’da Google, otomatik tamamlama özelliğini kullanıma kapatsın.

Vatandaş, Japonya hükümetine yaptığı şikayette, ismini Google’a yazınca 10.000′e yakın olumsuz sözcükle karşılaşabildiğini ve bunun kendisi için çok önemli olan kariyerini zedelediğini belirtti. Japon Mainichi Daily News’te yayınlanan raporda, davacının avukatının Google’ın otomatik tamamlama özelliğinin vatandaşları ve hatta çocukları olumsuz etkileyebileceğini belirttiği bildirildi. Ve yalnızca mağdur vatandaş için değil, diğer Japon vatandaşlar için de bu durumun sakıncalı olabileceği de özellikle vurgulandı.

Elbette ki mağdur vatandaş bu durumu mahkemeye taşımadan önce, Google ile iletişime geçti. Google ise Amerikan kökenli olduğundan, Japonya’daki yasaların şirketi ilgilendirmeyeceğini, ayrıca durumun niyet üzerine yapılmadığını, olayın tamamen mekanik bir olay olduğunu belirterek Japonya’da otomatik tamamlama özelliğini kapatmayı reddetti. Vatandaş da bunun üzerine konuyu mahkemeye taşıdı.

Google’ın otomatik tamamlama özelliği kimi insanların ihtiyacı olsa da, kimi insanların pek işine gelmeyen bir özellik de olabiliyor. Çünkü yazacağınız masum bir sözcük için gelen alternatifler, o kadar da masum olmayabilir. Özellikle çocuklu ailelerin bu durumla karşı karşıya kalması, gerek aile huzuru, gerekse çocuğun psikolojisi için oldukça sakıncalı bir durum…

Neyse ki şimdilik Amerikan hükümeti Google’a otomatik tamamlama özelliğini kapatması veya durdurması için bir emir vermiş durumda değil. Sonucun ne olacağı ise tahmin edilemiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1714
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.