Japonya, PSN’e Vize Vermedi

Geçtiğimiz ay içinde hacklenen Sony’nin online servisi PlayStation Network, gecikmeli de olsa açılmaya başladı. Daha önce 1 Mayıs’ta yeniden online olacağı açıklanan servisler 15 Mayıs itibariyle yavaş yavaş açılmaya başladı. Birçok ülkede kullanıcılar servisin online olmasını beklerken Japonya, PSN’nin açılmasına izin vermedi.

Sony’nin Amerika, Avrupa ve Asya ülkelerinde sırasıyla açmaya başladığı PSN servisleri, Japon hükümetini henüz tatmin etmedi. Japon Ekonomi, Ticaret ve Endüsti Bakanlığı’nın Medya ve İçerik Departmanı yöneticisi Kazushiye Nobutani, Sony’nin henüz kendi isteklerini karşılayamadığını belirtti.

Sony yöneticileriyle görüşme halinde olduklarını belirten Nobutani, 6 ve 13 Mayıs’ta yapılan görüşmelerde PSN konusunda gerekli adımların henüz tamamlanmadığını gördüklerini söyledi. Bu sebeple Japon hükümeti, PSN’nin açılmasına şimdilik izin vermiyor.

Nobutani, Sony’den iki istekleri olduğunu ve bu istekler tamamlandığında PSN’in açılacağını belirtti;

“İlk olarak güvenlik tedbirlerinin ölçümlenmesini istiyoruz.  1 Mayıs’ta tamamlanacağı söylenen bu testler 13 Mayıs’taki kontrollerde halen tamamlanmamıştı. İkinci isteğimiz ise Sony’nin müşterilerinin güvenini yeniden kazanacak bir yapı sunması. Kredi kartı gibi kişisel bilgiler konusunda bir garanti sağlanması gerekiyor. Bu tüm diğer firmalara uygulamadığımız bir prosedür ve Sony’den de bunları bekliyoruz.”

Sony ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada otoritelerle görüştüklerini ve çeşitli tavsiyeler aldıklarını belirtti. Neredeyse tüm dünya PSN’i kullanmaya başlamışken Sony’nin evi Japonya’da böyle bir uygulamayla karşılaşması ilginç. Anlaşılan Japon hükümeti işi bu kez sıkı tutmak istiyor. PSN’in Japonya’da ne zaman açılacağı belirsiz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 752
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.