Kablosuz anakart teknolojisi

Adını Java yazılım geliştirmeleri ile yakından tanıdığımız Sun Microsystems, bu defa karşımıza hepimize 'inşallah' temennisinde bulunduran bir projeyi DARPA ile ortaklaşa geliştiriyor.

Kablosuz(wireless) teknolojinin her gün biraz daha geliştiği günümüzde bir kablosuz fikri de Sun tarafından ortaya atıldı. Firmanın halihazırdaki hedefi kablosuz anakart üretimi. Çoğumuzun muzdarip olduğu üzere, çok çekirdekli işlemciler hemen her uygulamada kullanıcılara ciddi oranda zaman ve performans kazancı sağlarken beri yandan da bellek erişimleri aynı veriyolundan gerçekleştiği için daha da yüksek performans imkanı engelleniyor.

İşte Sun bu sorunun çözümünün,  'Yakınlık Etkileşimi' (Proximity Communications) adını verdikleri teknikte yattığını ortaya koydu. Firma tarafından ilk ortaya atılmasının üzerinden uzun zaman geçen bu teknoloji Amerika Savunma Bakanlığına bağlı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından benimsenerek 50 Milyon Dolar karşılığında lisansı alınmış ve ar-ge aşamasına başlanmıştı.

Çok ayaklı bu teknolojinin bilişim sektörüne uygulanmasıyla beraber hedeflenense, işlemcinin bellekle olan iletişimini anakarttaki bakır tellerle yoluyla değil, birbirlerine yakın mesafeli fakat dokunmayan iki metal levha arasındaki sinyal gönderimiyle halletmek. Böylece bakır tellerin şarj olma gereksiniminin bertaraf edilmesiyle beraber gecikme sorununun ciddi oranda azalmasının sağlanması hedefleniyor.

Bakalım gerçekleşecek gelişmeler bizlere bu konuda ne gibi avantajlar sağlayacak…

Kaynak:
Tarih:
Hit: 685
Yazar: opensource2009Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.