Katlanıp Cebe Giren Bilgisayar!

Mikroişlemci teknolojisindeki gelişmeler aldı başını gidiyor. Boyutu ufaldıkça işlem hacmi artan mikroişlemciler ile olmaz denilenler bir bir gerçek oluyor. Nano teknoloji de microişlemciler ve ekran üretimindeki tekniklere omuz verince işte sonuç cüzdan gibi katlanıp cebe giren bir bilgisayar…

Cep telefonları akıllı telefon olarak adlandırılmaya başlandığından beri cebimizdeki ufak akıllı şeylerler yapabildiklerimiz listesi her geçen gün kabarıyor. Mail alıp gönderebilmekteni web’de gezinmeye geçen; oradan full HD video çekme yeteneğiyle cebimizdeki medya üssü haline gelen akıllı telefonlar son iki yılın en gözde teknolojik ürünleri. Hepsi olmasa bile bilgisayarı açmaya ihtiyaç duymadan pek çok işimizi akıllı telefonlarla yapar olduk. Peki gerçek anlamda bilgisayarlar cep boyutunda olsa veya katlanıp cebimize girebilse?

 

Gelmesi çok uzun sürmeyecek olan esnek telefon ve bilgisayar sistemleri şimdiden ilk ürünlerini vermeye başladı. Ortaya çıkan son cihazlar, Kanada ve ABD’deki bilim insanlarının, katlanabilir kâğıt inceliğinde bir bilgisayar geliştirdiğini doğruluyor.Kanada’nın Ontario kentindeki Queen’s Üniversitesi ile ABD’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nin ortak çalışması olarak belirtilen bu yeni tip bilgisayara ‘PaperPhone’ adı verilmiş. Kağıt inceliğindeki bilgisayar, prototip akıllı telefon ve ‘Snaplet’ ismindeki esnek bileklik cihazda kullanılıyor.

Katlanabilir iPhone da denilen PaperPhone, 9,5 santimetre uzunluğunda, köşegen bir yapıda ve esnek, kıvrılabilir bir E-Ink ekrandan oluşuyor. Elektrik alanla pozisyonunu değiştiren ve ışığı yansıtan yüklü parçacıkların kullanıldığı E-Ink, arka plan ışığına ihtiyaç duymayan ve kâğıt baskıya yakın sonuç veren bir panel teknolojisi. Her şartta kullanılabilecek olan bilgisayar, cebe de rahatça sığabiliyor.

 

 

Queen’s Üniversitesi’nden Roel Vertegaal yapılan çalışmalar hakkındaki açıklamasında bu bilgisayarların geleceğin bilgisayarı olduğunu belirtirken, yaklaşık 5 yıl içerisinde tüm bilgisayarların bu şekilde olacağını iddia etti. Vertegaal açıklamasında “Küçük interaktif bir kâğıt gibi görünüyor, hissediliyor ve işliyorlar. Bir cep telefonu ya da tablet bilgisayar gibi kullanabilirken kenarlarını bükebiliyor ve üstüne yazı yazabiliyorsunuz” dedi.

Bu yeni teknoloji ‘Kağıt bilgisayar’ların, 10 Mayıs’ta Kanada’nın Vancouver şehrinde düzenlenecek olan Computer Human Interaction (CHI 2011) konferansında tanıtılacağı belirtildi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 708
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.