Klavyeler Çöpe Artık Beyin Kontrollü Emotiv Epoc

Belki de GDC’nin en önemli ürünlerinden birini sergileyen Emotiv firması, “Brain Computer Interface” adı verilen bir projeyi kullanıma sunarak, herkesi şaşkına çevirdi. Mantık olarak çok yabancı olmadığımız bir deyim olan beyin kontrolünü, pratik olarak uygulamak istendiğinde birçok zorlukla karşılaşıyordu. Önceleri tekerlekli sandalye kullanan hastalar için düşünülen ve basit komutlar geliştirilerek, beyin kontrolü ile hareket sağlanıldı. Ancak Emotiv firmasının geliştirdiği sistem bunlarında ötesine giderek, 30′dan fazla komutu algılayabiliyor ve en önemli özelliklerinden bir tanesi de tamamen geliştirilebilir bir sistem olması. Mart ayında bu konuda çıkacak olan SDK sürümünü eminim birçok uygulama geliştirici sabırsızlıkla bekliyordur.

Sistem işleyişine genel olarak bakacak olursak,
EmoKey özelliği mevcut PC oyunlarına beyin kontrolü özelliği ekleyen bir yazılım. Bu sayede atıyorum Jedi Academy oynarken, kendinizi tamamen Jedi gibi hissedebileceksiniz.
Programın yukarıda bahsettiğim SDK sürümünü Emotiv’in internet sitesinden ücretsiz olarak temin edebiliyorsunuz. Ürünle ilgili Youtube’dan bulduğumuz videoyu izleyebilir ya da üreticisi olan Emotiv’in internet sitesine gözatabilirsiniz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1522
Yazar: HolyDemonYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.