Kodak Apple ve BlackBerry’den 1 Milyar Dolar Alacak

Tüm dünyada üretilen optik ve fotoğraf makinelerinin büyük bölümünün geliştiricisi olan Kodak pek çok patente sahip olan bir şirket. Analog fotoğrafçılık döneminde negatif filmleriyle tanıdığımız şirket, dijital çağa da ayak uydurdu. Şimdi sensör ve görüntüleme üzerine üretim yapan Kodak, cep telefonlarından tarayıcılara varıncaya kadar kendi patenti olan teknolojileri cihazlara sokuyor

 

 

Ancak şirket iPhone’un üreticisi Apple ve BlackBerry’nin üreticisi RIM’le patent hakları üzerine sıkı bir çekişme içine girdi. Patent hakkını gerekçe göstererek Apple ve RIM’i suçlayan Kodak Ocak ayında iki şirketi de ihlal gerekçesiyle dava etti. Kodak’tan yapılan açıklamada, davayı kazanmaları durumunda iki firmadan 1 milyar dolar alınacağı belirtildi.

Kodak’ın kameralı telefonlarda bulunan imaj görüntüleme yazılımı üzerinde 1000′e yakın patent hakkı bulunuyor. Apple ve BlackBerry üreticisi RIM’den patent ödemesi bekleyen şirket, daha önce de Samsung ve LG’ye benzer bir dava açmış ve dava sonucunda bu şirketlerden sırasıyla 550 ile 414 milyon dolar almıştı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 913
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.