Korsan yazılımda Türkiye yükselişte

2007 yılının korsan yazılım kullanma oranında araştırma sonuçlarına göre bir çok ülkede gerileme kaydedilirken Türkiye'de bu oran yükselerek %65'e çıktı.

IDC tarafından yapılan araştırmada kişisel bilgisayarlardaki korsan kullanım oranının 2007 yılında düşüş kaydettiğini göstermesine rağmen gelişmekte olan pazarlardaki PC sayısındaki hızlı artışının korsan yazılım oranının kötüye gitmesine neden olduğu ortaya koyuldu.

Bu kötüye gidişin bir süre daha devam edeceği tahmin edilirken korsan nedeniyle dünyada oluşan toplam kayıp 8 Milyar Dolardan 48 milyar Dolara yükseldi.

Türkiye'de artış var

Yazılımcıları Birliği BSA'nın bu yıl beşinci kez araştırma şirketi IDC'ye yaptırdığı 2007 yılı global korsan kullanım oranı araştırma sonuçlarına göre korsan yazılım kullanımı 67 ülkede düşüş gösterirken aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkede yükseldi. Bu genel iyileşmeye rağmen korsan yazılımın yüksek seyrettiği ülkelerdeki PC pazarının hızlı büyümesi dünyadaki korsan yazılım oranının %3 yükselerek %38’e çıkmasına neden oldu.

IDC’nin 2007 yılı raporuna göre Türkiye’de korsan yazılım kullanımı geçtiğimiz yıla oranla 1 puan artarak %65’e yükseldi. IDC’nin 108 ülkeyi kapsayan korsan araştırmasında Türkiye’deki korsan yazılım oranındaki 1 puanlık artışın sektöre etkisinin 356 milyon dolarlık ekonomik kayıp olduğu belirtildi.

IDC araştırması aynı zamanda korsan yazılımın endüstriye negatif etkileri çok fazla olduğuna dikkat çekiyor. Araştırma, korsan yazılımın teknoloji şirketlerinin yeni işler ve yeni ürünler geliştirmesine gölge düşürdüğü ve hizmet sektörüne de zarar verdiği belirtiliyor. Devletin vergi gelirlerinin de azalmasına neden olan korsan yazılım sanal suç ve güvenlik problemlerinin de artmasına neden oluyor. IDC’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre korsan yazılımın 10 puan düşürülmesinin dört yıllık bir süreçte milyarlarca dolarlık ekonomik büyüme ve yüzbinlerce yeni iş imkanı anlamına geldiği belirtiliyor.

Dünyada korsan yazılımlar

Korsan yazılım oranının en düşük seyrettiği ülkeler %20 ile ABD, %21 ile Lüksemburg ve %22 ile Yeni Zelanda. Korsan yazılım oranının yüksek seyrettiği iki ülke ise %92 ile Bangladeş ve Azerbeycan.

ABD, İngiltere ve Avusturya gibi ülkeler son beş yılda -1’lik yavaş bir seyirle de korsan oranında düşüş trendi göstermeye devam ediyor.

Araştırma; korsan yazılım oranının artmasında içinde bulunulan pazarın da etkili olduğunu gösterdi. Büyüyen ekonomilerdeki küçük işletmelerin ve kullanıcılar tarafından geliştirilen dinamik PC pazarı korsanın en zor azalacağı sektörler. Yapılan araştırmalar 2008 -2012 yılları arasında 700 milyon kişinin online olacağını gösterirken bu oranın sadece %76’sının büyüyen pazarlara ait oduğu ifade ediliyor. Bu sonuç korsan yazılımın da sokaklardan internet ortamına kayacağını gösteriyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 488
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.