Krizle beraber yazılım pazarıda küçülecek

İlk tahminlere göre Türkiye kurumsal uygulama yazılımları pazarının senelik büyüme oranı 2008 yılı içerisinde %11'e geriledi, bu oran bir önceki yılın yaklaşık yarısı. 2007 yılında pazar, ülkenin genel yatırım koşullarındaki iyileşme, rekor seviyedeki FDI akışı, yoğunlaşan rekabet, kanuni yükümlülükler ve özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerde EAS çözümlerine yatırım yapmanın uzun vadeli getirileri olacağına dair gelişen bilinç gibi çesitli etkenler yüzünden hızla gelişmişti.

Türkiye kurumsal uygulama yazılımları (The Turkish enterprise application software - EAS) pazarının, Türkiye ekonomisinin tümünü önemli ölçüde etkileyen makroekonomik koşullar doğrultusunda 2009 yılı içerisinde yavaşlaması bekleniyor. Öte yandan, IDC'nin son tahminlerine göre, Türkiye kurumsal uygulama yazılımları pazarının 2010 yılının ikinci yarısında iyileşmesi, 2011 ve 2012 yıllarında ise hızla büyüme göstermesi bekleniyor.

IDC Türkiye BT hizmetleri ve yazılım üst düzey analisti Mukesh Chulani yaptığı açıklamada bugünkü küresel ekonomik yavaşlamanın ışığında, özel sektör tarafından kurumsal yazılımlara yapılması planlanan harcamalar büyük ölçüde yeniden gözden geçirilecektir, dedi.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 418
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.