LimeWire Tekrar Açılıyor

2005 yılında yıldızı parlayan müzik paylaşım motoru LimeWire p2p müzik indirmek isteyenlerin vazgeçilmez programıydı. Diğer LimeWire kullanıcıları üzerinden hemen hemen aradığınız tüm müzik eserlerinin MP3 formatına LimeWire üzerinden ulaşabiliyordunuz.

Ancak 2010 yazında Lime Group için kötü günler başlamış oldu. RIAA tarafından telif haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile dava edilen Lime Group bir anda kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Davayı yürüten Kimba Wood isimli yargıç başvurunun üzrine 2 hafta süre tanıyarak, Lime Group yönetiminden telif haklarını halletmesini istedi.

O günden bu yana süren dava müzik severlerin lehine sonuçlanacak gibi duruyor. Bu dava karşısında tutunabilmesine olanak tanınmayan ve yüksek tazminatlar ödemesine kesin gözüyle bakılan LimeWire, tekrar hayata dönmek için büyük bir anlaşmaya varmak üzere. Şirketin büyük plak stüdyolarıyla vardığı anlaşma doğrultusunda, şirket ve kurucusu Mark Gorton 105 milyon dolar ödemeyi kabul etti ve LimeWire aleyhine açılan dava düşmüş oldu.

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) tarafından yapılan açıklamada çevrimiçi müziğin yaratıcıları açık bir şekilde ödüllendirecek şekilde yasal bir pazara dönüşmesine doğru süren yolculukta bir dönüm noktasına daha erişildiği belirtildi. LimeWire’ın avukatı ise RIAA ile LimeWire arasında süren dava sonuçlandığı için memnun olduğunu söyledi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1330
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.