LinkedIn Özür Diledi

Daha çok -resmi ortamıyla- çalışma sektörünün sosyal ağı olarak bilinen ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun ilgi gören LinkedIn bugün hack'lendi. Rus hacker'ların yaptığı saldırı sonucu tam 6,458,020 milyon kişinin kullanıcı adı ve şifresi çalındı.

Durum platform kullanıcıları tarafından şaşkınlıkla karşılanırken -resmi bir açıklama olmamasından dolayı- olayın sadece bir söylentiden ibaret olacağı da konuşulanlar arasındaydı.

Fakat kendisine inanmayanlara internette yayınladığı şifrelerle cevap veren Rus hacker, gözlerin konunun ilgili ismi LinkedIn'e çevrilmesine sebep oldu. Nihayet durum hakkında beklenen resmi açıklama akşam saatlerinde geldi.

İlk olarak, birtakım şifrelerin ele geçirildiğini kabul eden firma kullanıcılara yansıtılan bu tatsız durumdan dolayı özür diledi. Gerçekleştirilen saldırı hakkında hala ayrıntılı bir araştırma içerisinde olduklarını dile getiren yetkililer kullanıcılara da şifrelerini sıfırlamalarını bildiren e-mail gönderdi. Özellikle -güvenlik gerekçesiyle- herhangi bir bağlantı içermeyen mail'de eski şifrelerin geçersiz olduğu ve bir an önce yeni şifre alınması gerektiği belirtildi.

Saldırıdan etkilenen kullanıcı grubu dışındakiler için bir sıkıntı olmadığı ve hesapların bağımsız iki ayrı havuzda (database) toplandığı da raporda belirtilenler arasında.

Yaşananlara ek olarak bir de iOS yazılımının üyelerin onayı olmadan takvim verilerini kendi server'ına kopyadığı açığa çıkan firma adeta öfkenin adresi oldu. Bakalım sıkıntılı bir sürece giren LinkedIn kullanıcıların gönlünü tekrar nasıl kazanacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1226
Yazar: Robinson_CrusoeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.