Mac Kullanıcılarının Başı Virüslerle Dertte

Son zamanlarda, sadece Windows kullanıcıları için değil, Mac kullanıcıları için de bir kötü amaçlı araştırma motoru etkinleştirmesi kampanyası olduğundan bahsetmiştik. Bunun üzerinden sadece birkaç hafta geçmesine rağmen, Mac kullanıcıları artık tehditler için bir potansiyel oluşturmaya başladılar ve bu tehditlerin sayısı günden güne artmaya başladı.

Bu durumda güvenlik firmalarının dikkatlerini çeken ilk olay, Mac Defender adı verilen ve OSX_FAKEDEF.M olarak tanımlanan bir antivirus oldu. Bu kötücül yazılımın Mac kullanıcılarının çoğuunu etkilediği söyleniyor.

Bu antivirus’un farklı adlar kullanılarak ortaya çıkarılmış, OSX_FAKEAV.A olarak tanımlanan Mac Security ve Mac Defender gibi başka sürümleri de mevcut.

Son gelişmelerden de bahsetmek gerekirse, Facebook üzerinden yayılan başka bir sahte antivirus ise OSX_DEFMA.B olarak tanımlandı.

 

Mac’i koruma çözümü

Mac Defender ve diğerleri aslında Mac‘ı hedef alan ilk sahte antivirus programları değiller. 2008’de Mac Sweeper ve iMunizator gibi aynı antivirus standartlarına sahip uygulamalar da ortaya çıkmışlardı.

Ama zaman geçtikçe kötücül yazılım içeren daha fazla uygulamanın ortaya çıktığı ve daha fazla kişiyi etkilediği gözlemlenebilir. İzlenmesi gereken yol olarak Apple, kendi yönetim sistemi için bir güncelleme ortaya çıkarmalı ve Mac Defender’ın kullanılmamasını sağlamalıdır.

Trend Micro araştırmacılarından Joey Costaya’ya göre, Apple’ın uygulayacağı çözüm sadece Mac Defender’la sınırlı kalmamalı, 2009’dan itibaren gündeme gelmeye başlayan kötücül yazılımlar ve OSX_RSPLUG, OSX_KROWI, OSX_OPINIONSPY.A olarak tanımlanan virüsler için de önlem niteliğinde olmalıdır.

Peki, Apple güncellemelerini her şeyi içeren bir güvenlik yazılımına mı çevirecek?
Geçmişten öğrendiğimiz gibi, Apple tarafından uygulanan görüntüleme teknolojisinin kolaylıkla hakkından gelinebilir ve bu teknoloji bilgisayarı etkileyen sahte antivirus programı için sürekli güncellemeler yaparken ürünlerinin sürekli sahte antivirusler tarafından tehdit edildiğini kabul eder. Dolayısıyla Mac’ler artık eskisi kadar güvenli değiller ve Mac kullanıcıları revaçta olan güvenlik satıcılarına bağımlı hale gelmeye başlıyorlar.

Çok fazla çeşidi bulunan bu sahte antivirusler kısa zamanda bulundular ve bu eğilim devam edecek gibi görünüyor. Meslektaşım Rik Fergusson’ın söylediği gibi, Apple kullanıcıları hazırlıksızdılar ve sistemleri korumasızdı. Bu geniş olaylar zinciri, Apple için bu olayın ortaya çıkmasına neden oldu ve “zarar görmezliği” kullanıcıları tarafından testlere tabii tutulmaya başlandı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 350
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.