Mac OS X Lion Temmuz’da Geliyor

Apple’ın birkaç ay önce tanıttığı yeni Mac OS X Lion sürümü, WWDC 11’in en önemli konularından biriydi. Toplantı öncesinde OS X Lion, iOS 5 ve iCloud’a dikkat çeken firma, beklendiği gibi hiçbir yeni donanım ürünü tanıtmadı ve sadece yazılımlara dair sunumlar yaptı.

Macintosh’un yeni sürümü Mac OS X Lion, bundan aylar önce tanıtılmış ve detayları paylaşılmıştı. Apple’ın o tarihte yaptığı açıklamada da Lion sürümünün yaz aylarında çıkacağı açıklanmıştı. Bu sebeple WWDC 11’de Mac OS X Lion’un kullanıcılara sunulmasını bekliyorduk. Ancak Apple yine detaylı bir sunum yaptı ve Mac OS X Lion’ı piyasaya sürmedi. Fakat fazla beklememiz gerekmeyecek; Lion temmuz ayında kullanıcılara sunulacak.

Apple, yeni sürümde 250’nin üzerinde yeni özellik olduğunu açıkladı. Bunların başında daha önce tanıtılan iPad benzeri özellikler bulunuyor. Mission Control, Launchpad ve kaldığı yerden devam eden uygulamalar, Mac ve iPad arasında bir etkileşim olduğunun göstergesi. Görsellerde de görebileceğiniz gibi artık uygulamalar ve klasörler iOS’ta olduğu gibi görünüyor. Otomatik kaydetme özelliği ise yine iOS’ta olduğu gibi bir uygulama açıldığından daha önce kaldığı yerden devam etmesini sağlıyor.

Bunun yanında dosya paylaşım sistemi AirDrop ve yeni tanıtılan iCloud özellikleri de Mac OS X Lion’da kullanılabilecek.

Mac OS X Lion, önceki sürümlerin aksine sadece Mac App Store’da satılacak. Yani bu sürümün bir CD’si bulunmayacak. Bu sürümü yüklemek isteyen kullanıcılar Mac App Store’dan 29.99 Dolar ödeyerek satın alacak ve 4GB’lık işletim sistemini indirecek. Yükleme sonrasında ise Mac’inizi yeniden başlatmadan kullanmaya devam edebileceksiniz. Mac OS X Lion Server sürümü ise 49.99 Dolara satılacak.

Mac OS X Lion’un Temmuz ayı içinde çıkacağı açıklandı. Ancak tam tarih henüz belli değil.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 621
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.