“Mac’lere Virüs Bulaşmaz” Diyenler Tekrar Düşünsün

PC ve Mac kullanıcıları arasında yıllardır süregelen tartışmalar içinde herkesin mutabık olduğu tek nokta virüsler konusundaydı. Mac’lerin antivirüs kullanmaya ihtiyaç bırakmayan yapısı karşısında PC her zaman virüslerin hedefinde duruyordu. Tabii bu konuda PC kullanıcılarının en büyük dayanağı, PC sayısının Mac karşısında ezici üstünlüğünün bulunduğu ve bu yüzden siber saldırganların hedefinde olduğuydu.

Ama galiba Apple’ın virüssüz Mac kalesi yıkılmak üzere… Windows’la çalışanların Mac OS kadar güvenli olmadığı gerçeği son iki aydır tersine dönmeye başladı. Özellikle Windows 7 ileg elen Security Essentials başka bir virüsten koruma programına ihtiyaç bırakmazken, Mac’ler için yazılan yeni virüs haberleri her geçen gün artıyor. Mac’ler bu denli büyük hedef haline gelmişken Mac Defender kullanılmasının gerekliliği her mecrada öneri olarak karşısınıza çıkıyor. Ama dikkat edin bu virüsün ta kendisi

Dünyanın en büyük güvenlik yazılımlarından Sophos’un sözcüsü, Graham Cluley de konuyu doğrulayanlardan. Cluley; “ Mac’leri hedef alan virüs ve zararlı yazılımlar son zamanlarda önemli derecede arttı. Antivirüs yazılımı bulunmaması sebebiyle, Mac’ler kolay hedef haline gelmeye başladı. İnternette çeşitli mecralarda hedef haline gelmemek için Mac Defender yüklemizi öneren pop-up’lara ise dikkat edin çünkü kendini antivirüs olarak gösteren bu yazılım virüsün ta kendisi.” dedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 809
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.