MeeGo işletim sistemli Nokia N9 Duyuruldu

Nokia uzun süredir beklemeye aldığı hatta unuttuğu sandığımız işletim sistemi Maemo OS'nin üst versiyonu olan MeeGo'yu sonunda piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Nokia N9 modeliyle piyasaya sürmeye hazırladığı MeeGo büyük umutlarla hazırlansada ilk versiyonu olan Maemo'da istediği kitleyi kazanamadı. Hatta Maemo kullanan Nokia N900 daha birçok ülkede satışa sunulmadan kaldırılmıştı. Nokia'nın birde Microsoft ile anlaşarak Windows Phone 7 işletim sistemli telefon çıkartmasını duyurduktan sonra Meego'yu çıkarmayacağı söylentileri başlamıştı. Nokia şimdi kendi işletim sistemi olan Meego'dan vazgeçmediğini ve teknik özellikler konusunda yüksek bir cihazla kullanıcılara sunacağını açıkladı.

Yeni Nokia N9 3.9 inc 480 x 854 pixels çözürlüklükte AMOLED capacitive dokunmatik ekran olarak piyasaya sunulacak. Darbeye dayanıklı ekranında tul takımı yok herşey dokunmatik olarak ayarlanmış. Dolby stereo ses kalitesine sahip olacak olan Nokia N9 16/64 GB hafızasıyla 1 GB ramiyle ve 1GHz Cortex A8 CPU, PowerVR SGX530 GPU, TI OMAP 3630 chipset işlemcisiyle şimdiden rakiplerine korku vermeyi başardı. Çünkü kullandığı işletim sistemini kimse ayrıntılıca bilmiyor. Kimse ne kadar performası var bilgi sahibi değil. Bilinen sadece Nokia'nın zaman zaman sunduğu resimler ve videolardan ibaretti. MeeGo OS, v1.2 Harmattan işletim sistemiyle sunulacak olan Nokia N9'da 8 MP, 3264x2448 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, dual LED flaşlı ana kamera ile 3G desteği ile görüşme imkanı sağlayabilecek ikinci ön kamera bulunuyor.

Bu cihazın tek özelliği bu değil. Diğer ilginç özelliği ise iPhone 4 gibi MicroSIM kart destekliyor. 720p Hd video kaydı yapacak olan Nokia N9'da GPS, Bluetooth 3G EDGE, Wi-Fi ve Wi-Fi hotspot özelliği standart olarak geliyor. Çıkış tarihi olarak Ağustos düşünülsede ülkemizde Eylülden önce raflarda yerini alması zor. Tabi en önemli kısmı fiyatı, cihazın çıkış fiyatı 800 Dolar seviyelerinde olması bekleniyor

Kaynak:
Tarih:
Hit: 806
Yazar: enesshn18Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.