Microsoft Adobea sataşıyor

Microsoft, Flash ikamesi olarak sunduğu Silverlight platformunun 3. sürüm betasını tanıttı. Silverlight 3, kağıtta durduğu gibi durursa yaygınlığını artırabilecek bazı özellikler sunuyor.

Platforma bu 3. sürümünde, çoklu dokunuş desteği eklenmiş. Ayrıca ekran kartı hızlandırması ve donanım destekli üç boyutlu görüntüler de gelmiş. Bunun sonucu da, yüksek tanımlı akışkan videoların görüntülenme performansında artış olmuş. Zaten 720p yüksek tanımlı videoları, Flash'ın aksine önyüklemesiz çalıştırabilen Silverlight'ın bu özelliği, son sürümünde hayli övgü alıyor.

Bir diğer yenilik de, Silverlight 3 'le birlikte Silverlight uygulamalarının tarayıcıdan kurtularak masaüstüne indirilebilir hale geliyor olması.

Silverlight uygulamaları yaratmakta kullanılan araçlardan Expression Blend'e de, kullanışlı bulunan bir özellik eklenmiş. Sketchflow isimli özellik, bir sitenin iş akışının ve tasarımının kabataslak belirlenmesine, gerekirse Adobe Illustrator ve Photoshop dosyaları eklenmesine ve sonucun bir Word dosyasına aktarılmasına olanak tanıyor. Böylece web tasarımcılar, belgeleme zamanından tasarruf etmiş oluyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 669
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.