Microsoft Android’den Para Alıyor

Geçtiğimiz yılın Mart ayı içerisinde Microsoft ve HTC patent anlaşmazlığına girmiş ve bu anlaşmazlıktan HTC zararlı çıkmıştı.

Bu tarihten itibaren HTC her sattığı Android akıllı telefon için Microsoft’a 5 dolar ödüyor. Bu lisans anlaşmazlığı Android işletim sistemli akıllı telefon satan diğer üreticilerinde gündem konusu aslında. Bu üreticilerin en büyüklerinden biri de Samsung. Akıllı telefon pazarında en çok Android işletim sistemine sahip akıllı telefon üreticisi Samsung. Geçtiğimiz günlerde Microsoft Android akıllı telefonlar üzerinde birkaç patent ihlal ettiği gerekçesi ileSamsung’a dava açtı. Bu davayı da kazanan Microsoft bu günden itibaren Samsung’un her sattığı Android telefondan pay alacak.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre en büyük iki Android akıllı telefon üreticisi (HTC ve Samsung) ile anlaşmaya varıldığı belirtiliyor. Bu iki firma 2011 yılında Amerika pazarı içerisinde yarım milyondan fazla Android işletim sistemine sahip telefon satmış durumda. Microsoft’un bu telefonların satışından 5 dolar alacağı düşünülürse, yakın süre içerisinde kasasını fazlasıyla dolduracak. Tabii ki bu paraların çoğu muhtemelen Windows Phone işletim sisteminin geliştirilmesi için harcanacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 945
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.