Microsoft, Android’den Şikayetçi

Patent savaşları son yıllarda ciddi biçimde genişliyor. Her yıl birçok firma birbirlerine onlarca patent davası açarken buna devler de katılmaya başladı. Patent hak ve ihlal davalarında en çok adı geçen iki firmadan biri olan Google ve Microsoft, bu kez Barnes & Noble üzerinden karşı karşıya geldi.

 

ABD Washington Mahkemesi ve Uluslararası Ticaret Komisyonu’na bir dava açan Microsoft, Barnes& Noble markası altında satılan tabletlerin kendi patentlerini ihlal ettiğini savunuyor. Dava ile ilgili bir basın bildirisi yayınlaya firma, söz konusu patentlerin oldukça geniş kapsamlı olduğunu ve cihazın kullanıcı deneyimini doğrudan etkilediğini belirtiyor. Microsoft’un bahsettiği patentler aramalarda kullanılan arayüze yoğunlaşıyor.

Microsoft’un iddiası sadece Barnes & Noble’ı suçlamıyor. E-kitap okuyucu ürünleriyle tanınan Barnes & Noble’in üretici ortakları Foxconn ve Inventec de dava kapsamına alınmış. Ayrıca Barnes & Noble ürünlerinde Android işletim sistemi kullanıldığı için bu dava dolaylı olarak Google’ı da ilgilendiriyor.

 

Microsoft’un Kurumsal Başkan Yardımcısı Horacio Gutierrez yaptığı açıklamada Google’a karşı dava geniş kapsamlı bir davanın gelebileceğinin sinyallerini verdi;

Android platformu Microsoft’un bir dizi patentini ihlal etmektedir ve Android cihazların üreticileri de satıcıları da, firmamızın fikri mülkiyet hakkına saygı duymalılardır. Bu durumu güvence altına almak amacıyla Android cihaz üreticileri için tüm sektörü kapsayacak şekilde bir patent lisanslama programını yürürlüğe koyduk. Örneğin Android tabanlı smartphonelar konusunda pazarın liderlerinden birisi durumundaki HTC firması bu programı kullanarak bir lisans almıştır.

Davaya konu olan Barnes & Noble, Foxconn ve Inventec firmalarıyla da bu patent programı çerçevesinde bir yıldan uzun süredir lisans anlaşması sağlamaya çabalıyoruz. Bu firmaların lisans almayı reddetmeleri üzerine, hem inovasyonlarımızı korumak hem de gerek müşterilerimize, gerek ortaklarımıza gerekse de hissedarlarımıza karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmek ve her yıl harcadığımız milyarlarca doları savunmak açısından, olayı mahkeme boyutuna taşımak ve dava açmaktan başka bir seçeneğimiz kalmamıştır.”

Açıklamada en çok ilgi çeken nokta HTC’nin bu patentlerin Microsoft’a ait olduğunu kabul edip anlaşma imzalaması. Ancak Barnes & Noble ve üretici ortakları bu anlaşmaya yanaşmamışlar. HTC’nin izlediği tutum mahkeme açısından da örnek teşkil edebilir. Davanın Microsoft lehine sonuçlanması halinde ise Google’ı hedef alan geniş bir dava açması bekleniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 923
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.