Microsoft ve Intel ARM Konusunda Ters Düştü

Intel işlemcili, Windows tabanlı kişisel bilgisayar senelerdir dünya genelinde bilgisayar piyasasının önemli bir dilimine hakim olmuş durumda.  Ama konu mobil cihazlar söz konusu olunca ilk olarak Apple’a sonra Android’e boyun eğmek zorunda kalıyor.

Windows 8 ve ARM tabanlı işlemcilere uyum göstererek mobil pazardaki pastadan pay kapmak isteyen Microsoft, yavaş yavaş  hareketlenmeye başladı. Bu hareketlilik, Çip üzerinden sistem (SoC) üreticilerini oldukça heyecanlandırdı ama çözülmesi gereken bir sorun  var: uyumluluk…

Windows 8’in geliştirme aşamaları henüz tamamlanmamış olsa da, tüm Windows uygulamaları, ister 64 ister 32 bit olsun, ARM işlemcilerinin düşük güç gereksinimleri sebebiyle emüle edilmesine pek olanak tanımıyor. Yani, geliştiriciler, uygulamalarını tekrar derlemekte hızlı davranmazlarsa ARM, Windows grafik ara yüzüne sahip yepyeni bir ekosistem olacak.

Intel’in yazılım ve hizmetler genel yönetmeni Renee James ise konu hakkında ilginç bir açıklama yaptı. James’e göre ‘geleneksel’ Windows 8 x86 mimarisi, eski uygulamalar için ‘Windows 7 modu’na sahip olacak. James, Intel’in düşük güç tüketimine sahip çözümünün, geriye dönük destekle ARM’den daha çekici olabileceğini de sözlerine ekliyor.

James, Intel’in birleşik yapıdaki mimarisinin uygulamaların farklı jenerasyondaki Intel platformlarında çalışmasına izin verdiğini, ancak bunun ARM’de söz konusu olmadığını söylüyor. Diğer bir deyişle, Intel’in iddiasına göre, piyasada adından sıkça bahsettiren ARM platformunda eski yazılımlara destek bulmak pek mümkün olmayacak.

Bu açıklamalara ilk itiraz eden ise, ilginçtir, Microsoft oldu. Bussiness Insider’a göre Microsoft, Intel’in bu açıklaması hakkında üzüntü duyduğunu belirterek şu karşı açıklamayı yaptı: ‘Intel’in dünkü Intel Investor Meeting’deki Microsoft planları hakkındaki konuşmaları malesef hatalı ve yanıltıcıydı. SoC üzerinde Windows’un ilk tanıtımlarında hedeflerimizi açıkça belirlemiştik ve teknolojinin tanıtım aşamasında olduğunun altını çizmiştik. Şu an için verecek daha fazla detay bulunmuyor.’

Kaynak:
Tarih:
Hit: 405
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.