Microsoft’a Elini Veren Kendini Kurtaramıyor

Her şey Nokia’nın başına eski bir Microsoft’lunun geçmesiyle başladı. Nokia’nın tepe yöneticiliği konumuna getirilen Stephen Elop, kısa bir durum değerlendirmesi yaptıktan sonra teknoloji dünyasını çalkalayan kurum içi maili çalışanlara attı: “Yanan bir platformun üzerinde duruyoruz.”

Nokia’nın temelini oluşturan ve dünya cep telefonu pazarının büyük bir kısmını domine eden Symbian artık çağın gereklerini ve tüketicilerin beklentilerini karşılayamıyordu. Uzun görüşmeler sonucu Nokia Microsoft ile anlaştı. Anlaşma gereği Nokia bundan böyle Microsoft’un çiçeği burnunda işletim sistemi Windows Phone 7 kullacak, Microsoft Nokia’ya 1 milyar dolarlık bir kaynak yaratacaktı. Nokia bu kaynakla konum bazlı, (GPS, Maps gibi) uygulamaları geliştirecek, kurulacak yeni ekosistemin kullanımına sunacaktı.

Dev ortaklığın imzaların atılmasının ardından ilk resmi açıklamalar da geldi. İlk Nokia – WP7 telefonlar, 2012 Haziran’ında kendisini gösterecekti. Buraya kadar her şey bildiğimiz gibi ancak teknoloji kulislerinde son konuşulanlar işin başka bir boyuta geçebileceği konusunda önemli sinyaller veriyor. Geçtiğimiz hafta Skype için 8.5 milyar dolar ödeyen Microsoft’un son zamanlarda para harcamaktan pek de çekinmediğini söylesek yanlış olmaz. Mobil sektördeki başarılı tahminleriyle bilinen Eldar Murtazin ise kendi blogunda yazdığı yazıyla Microsoft’un para harcama modasını sürdüreceğini iddia ediyor. Murtazin, Microsoft’un Nokia’nın telefon bölümünü satın alarak tamamen kendi üretimi olan telefonlarla pazara giriş yapmasını bekliyor. Böylelikle hem donanım hem yazılımına sahip olan Apple ve RIM gibi firmalara rakip olabilecek. Murtazin’e göre Microsoft böyle bir anlaşmayı 2011 sonuna kadar hayata geçirmeyi başarabilecek ve bunun için de kesenin ağzını tekrar açmaya hazır.

Ancak Nokia cephesinden yükselen sesler, bu anlaşmanın olacağına pek de ihtimal vermiyor. Şimdilik sessiz kalan Microsoft’un aksine Nokia İngiltere’den Mark Squires, kendi Twitter sayfasına yazdığı “Genellikle dedikodulara yanıt vermeyiz. Ancak söylememiz gerekiyor ki Eldar’ın yorumları giderek daha az isabetli bir hal almaya başlıyor” yorumuyla iddiaları bir bakıma yalanlamış oldu. Ancak Murtazi’nin yazısında bulunan “İki şirket de büyük bir acele içinde. Anlaşma şimdilik açıklanmayacak ancak 2011 sonuna kadar tamamlanmış olacak.” ibaresi de kafaları karıştırmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 554
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.