Microsoft’tan Firefox’a Destek!

Microsoft yayınladığı bir bildiriyle açık kaynak kodlu Firefox’un MSOffice programlarını tanımasını ve açmasını sağlayacak bir Open XML eklentisi geliştirdiğini duyurdu.

Yazılım devinin açıklamasına göre, eklenti Firefox ile uyumlu olarak çalışıyor; Linux ve Windows işletim sistemlerini destekliyor.

Yapılan açıklamaya göre Firefox için geliştirilen eklenti, Word, Excel, Powerpoint gibi Office uygulamalarının paket dosyalarını okuyabiliyor ve bunları .html formatına dönüştürebiliyor. Böylece Office uygulamalarını Firefox kullanarak internet üzerinden görüntüleme imkanı veriyor.

Şirket ayrıca OXML/ODF çevirisini sağlayan ve Office 2003, 2007 ve Windows XP’de kullanılan eklenti paketinin yeni bir sürümünü çıkardı. Bilindiği üzere bu eklenti paketi de Open Office ve Microsoft Office dökümanları üzerinde karşılıklı çeviri yapıyor.

Şirketin son bombası ise Java geliştiricileri için sağlamış olduğu bir SDK (Yazılım Geliştirme Paketi). Bu paket de profosyonel Java geliştiricilerine Office belgelerinin programlama yapısı ve bellek kullanımını inceleme fırsatı sunacak. Bu da Office belgelerinin bağımsız geliştiriciler tarafından diğer dillere uyarlanmasına imkan sağlayacak.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 735
Yazar: WarninG_ErroR



Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.