Microsofttan kullandığın kadar öde modeli

Microsoft, yeni aldığı patent ile bilgisayar kullanımında kullandığın kadar öde mantığına dayalı yeni bir model üzerinde çalışıyor.

Dünyaca ünlü yazılım devi, bilişim teknolojileri çerçevesinde ileriye dönük fikirleri hakkında ipuçları verdi. Aldığı patente bakılırsa, bilgisayar kullanıcılarına ihtiyaçları olan donanım ve yazılım bileşenlerini seçme şansı verecek olan Microsoft, cihaz ve servis kullanım ücretlerini bölerek "kullandığın kadar öde" sistemini sunmayı düşünüyor. Mevcut sistemde satılan bilgisayarların sabit donanım ve yazılım özellikleri, çoğu zaman ihtiyaç duyulmayacak bileşenlerin maliyetine katlanma sorununu ortaya çıkarıyor. Bu duruma çözüm olacağını düşündüğü uygulamayı patent başvurusunda gösteren Microsoft, daha "parçalı" olarak adlandırılabilecek yeni bir altyapı üzerinde çalışıyor.

Genel bilgisayar kullanımını "Ofis", "Oyun" ve "İnternet" başlıkları altında toplayan firma, örneğin internet kullanımı için en düşük donanım gücünü sunarken oyun amaçlı kullanım için en güçlü donanım özelliklerini sunuyor. Benzer şekilde Oyun paketi dahilinde 3D grafik hızlandırıcıdan yararlanırken, ofis ve yaratıcı yazılımların hiçbiri olmayacak.

Bu sistem sayesinde hem son kullanıcıya yansıyan maliyeti düşürmeyi hem de bilgisayarların tek tek daha uzun süre kullanılabilmesini sağlamayı amaçlayan Microsoft, ayrıca anlık ihtiyaçlar doğrultusunda istenen donanım ve yazılım bileşenlerine geçiş imkanı tanıyacak.

Patent ve içeriğinde bahsedilen servis, bulut bilişimi açısından da oldukça önemli sonuçlar doğurabilir. Özü itibarıyla yazılımın servis olarak sunulması (software as a service, SaS) kavramını hayatımıza getiren bulut bilişimi (cloud computing)'ni patent ile sahiplendiği anlamı dahi çıkarılabilir.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 484
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.