Microsoftun Yeni Garipliği

Tayvan'da düzenlenen Computex 2009 fuarı bitti ama yankıları hala sürüyor. Microsoft'un OEM bölümü başkan yardımcısı Steven Guggenheimer fuarda yaptığı bir konuşmada "netbook" tanımının yanlış olduğunu dile getirdi.

Mini dizüstü bilgisayarları yeniden tanımlamak istediklerini belirten Guggenheimer, Intel'in bu cihazlar için bulduğu ve herkesin alıştığı "netbook" tanımının değişmesi gerektiğini belirtti. Bunun sebebi olarak ise bu cihazların sadece İnternet'e girmeye yaramadığı, daha birçok işlemin yapılabildiği gösteriliyor. Bu yüzden "netbook" kelimesinin bu cihazları tam olarak anlatamadığı söyleniyor.

Microsoft'un bu cihazlar için bulduğu yeni terim ise: "Düşük maliyetli küçük dizüstü bilgisayar." Microsoft'un bu hamlesinin ardında bu cihazlarda Windows 7 kullanımını sağlamak olduğu söyleniyor. Küçük dizüstü bilgisayar dendiği zaman insanların aklına daha güçlü bir donanım konfigürasyonu geleceğini düşünen Microsoft bu yüzden "netbook" tanımından uzak durmaya çalışıyor.

Türkçe olmasa da netbook terimini bizler de sıkça kullanıyoruz. Notebook yerine dizüstü bilgisayar tanımını kullansak da netbook ürünler için tam bir Türkçe karşılık yok. Microsoft'un dediği gibi "düşük maliyetli küçük dizüstü bilgisayar" demek ise sanki biraz laf kalabalığı yapıp insanların kafasını karıştıracak gibi duruyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 302
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.