Mısır İnternet Haritasından Silindi!

Protestoların yaşandığı Tunus, bazı internet adreslerini engelleme kararı vermişti. Fakat Mısır’da yaşanan olay dünyanın daha önce görmediği bir durum. Dün gece saatleri itibariyle ülkenin tüm internet erişimi kesildi.

Dün Mısır Hükümeti, internet servis sağlayıcılarından hizmetlerini sonlandırmasını talep etti. Bunun üzerine 4 operatör bu talebe uydu ve Mısır’ın internet dünyasıyla olan tüm bağlantısı kesildi. Ülkede sadece Noor Group şirketlerine ait bazı sitelere erişilebiliyor. Şirketin internet yasağından neden etkilenmediği bilinmiyor.

Hükümete karşı ciddi protestoların yapıldığı bir süreçte bulunduğumuz için muhtemelen Mısır Hükümeti olayların önünü kesmek için böyle bir karar aldı. Çünkü muhalif gruplar interneti ve sosyal ağları yoğun biçimde kullanıyor.

Yaklaşık 80 milyon kişinin yaşadığı Mısır’da bundan sonra neler olacağı belirsiz. Ülkedeki uluslarası şirketlerin durumu hakkında da net bilgiler yok. Fakat Mısır’dan geçen Avrupa-Asya fiber optik hatları kesintiden şimdilik etkilenmedi.

Bu arada son gelen bilgilere göre ülkede artık cep telefonları da kullanılamıyor. SMS ve BlackBerry mesajlaşma servisleri de engellemeden nasibini almış.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1484
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.