Mozilla Uygulama Mağazası Geliyor

Uzun süreli bekleyişin ardından yeni bir döneme giren Mozilla, artık çok daha sık tarayıcı çıkaracağının sinyallerini vermişti. Firefox 3’ün ilk gün indirmeleri ve toplam kullanım oranında rekorlar kıran Mozilla geçtiğimiz hafta ise Firefox 5’in ilk beta sürümünü yayımlamıştı.

Ancak Mozilla’yı, en kısa sürede en iyi tarayıcıyı çıkarmak da kesmiyecekmiş gibi görünüyor. Şirket şimdi de Firefox için her türlü yan ürünlerin olacağı online bir market açmak için kolları sıvadı. Mozilla böylece Firefox ile yetinmeyecek; Internet Explorer,Chrome, Opera ve Safari’ye de sızmayı hedefliyor.

Google’ın yakın zamanda Chrome tarayıcısı için uygulamaların indirilebileceği, Apple’ın App Store’u gibi bir yer açacağını biliyorduk. Chrome’un Mayıs ayında bunu duyurmasından birgün sonra da Mozilla buna benzer bir proje üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

5 ay sonra Mozilla’dan bu konudaki ilk sinyaller gelmeye başladı. Firma bu sistemi tanıtırken bir prototipini de hazırladıklarını duyurdu. Mozilla’nın bu projesinde Google’ınkinin aksine, tüm tarayıcılara yer var. Google yalnızca Chrome tarayıcısı için uygulamaları kullanıcılara sunarken, Mozilla, Firefox 3.6 ve sonrası, Firefox mobil, Internet Explorer, Chrome, Safari, Opera için de uygulamalar sunacak.

Google’ın Chrome Web App Store’unun bu mevsimde bir zaman çıkması beklenirken, Mozilla’nınki ne zaman hazır olacak bilinmiyor. Ancak Google’ınkine yakın bir zamanda olması bekleniyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 689
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.