MS, Googlea bu kez rakip olablecek mi?

Microsoft'un etrafında dönen dedikodu kazanlarının bir yenisi de "Live Search"ün "Kumo" adıyla elden geçirileceği iddiası. Pek çok teknoloji bloglarında Microsoft'un gelecek sene içerisinde 'Live Search'ü 'Kumo' ile değiştireceği yorumları yapılıyor.

Şimdi biraz Live Search'ün geçmişine dönelim. Aslında Live Search, Eylül 2006'da yayın hayatına başlarken sektör devi Google'ı devirmek için Microsoft tarafından atılmış dev bir adım olarak görülüyordu.

Her ne kadar popüler internet tarayıcısı "Internet Explorer"ın açılış sayfası olsa da, kullanıcıları kendini kullandırmaya itmek istese de, Microsoft'un bu politikası başarıya ulaşamadı ve Google'a rakip olamadı.

Yahoo'yu satın alma girişiminin de hüsrana uğramasından sonra Microsoft bu hareketiyle, internetin arama motoru pazarında daha fazla yer alabilmek için bir yatırım yapmak gereği hissetmişe benziyor.

Şimdilik bildiğimiz iki şey var. Bunlardan birincisi Kumo'nun kelime anlamının "Bulut" ya da "Örümcek" anlamına geldiği (ancak bu kumo'nun algoritması ve geliştirilmesi açısından bize pek de bir ipucu vermiyor). ikincisi ise kumo.com alan adının Microsoft tarafından alelacele satın alındığı.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 735
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.