MS Windows açıklarının gerçek suçlusunu buldu

Microsoft son yayınladığı Güvenlik Raporu'nda Windows işletim sistemlerinin çok eleştirilen güvenlik açıklarının kaynağını gösterdi. Yayınlanan raporda güvenlik sorunları ile ilgili olarak şu sözler yer alıyor; "2008'in ikinci yarısında tespit edilen güvenlik açıklarının %90'ının, dış etkilere açık uygulamalardan kaynaklandığı tespit edildi". Saldırganların artık Windows'u değil, Windows üzerinde çalışan üçüncü parti uygulamaları hedef aldığını söyleyen Microsoft yetkililerine göre sistemde bulunan yüksek riskli güvenlik açıkları, tüm sorunların sadece %4'ünü oluşturuyor.

"Microsoft yazılımlarının yeni sürümleri, eski sürümlere göre çok daha güvenli" diyen bilişim devine güvenlik uzmanlarından da destek geldi. Konuyla ilgili konuşan Secunia güvenlik firmasının teknoloji yöneticisi Thoman Kristensen, özellikle güncelleme konusunda özensiz davranan üçüncü parti yazılım üreticilerinin önemli güvenlik açıklarına yol açtığını ifade etti.

Microsoft güvenlik konusunda 2008 sonundan itibaren karşılaşılan en büyük tehdidin, bilgisayarları esir alan ve ancak bir ücret karşılığı serbest bırakan scareware olarak tanınan zararlı yazılımlar olduğunu da belirtti.

 

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 519
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.