MWC ’11: Nvidia’dan 4 Çekirdekli Mobil İşlemci

Nvidia’nın bir süre önce internete sızan yol haritası, dün yapılan etkinlikte doğrulandı; Kal-El kod adlı işlemci 4 çekirdekli ve muhtemelen Tegra 3 adını alacak.

Nvidia’nın sızan yol haritasında Tegra 2 3D ve Tegra 3 işlemcilere dair özellikler bulunuyordu. O dökümanlarda Tegra 3’ün 2 ve 4 çekirdekli iki farklı versiyonunun bulunacağı belirtilmişti. Firma dün düzenlediği MWC etkinliğinde 4 çekirdekli Kal-El işlemcisini tanıttı ve yol haritasını doğruladı. (En azından Tegra 3 için)

Kal-El, 4 fiziksel çekirdeğe ve 12 çekirdekli bir GPU’ya sahip. Bu sayede Tegra 2’nin iki katı işlemci ve 3 katı grafik performans sunması bekleniyor. Nvidia’nın Kal-El’in kapasitesini göstermek için yaptığı demolarda yüksek çözünürlüklerin tercih edilmesi, bu işlemcinin tablet pazarını hedef aldığını gösteriyor. Hatta Kal-El harici olarak 30 inçe kadar ekran desteği sunabiliyor.

Nvidia, Kal-El’in test üretimine başlandığını ve ağustos ayı içinde ilk olarak tabletlerde karşımıza çıkacağını açıkladı. Akıllı telefonlarda ise Tegra 3 için yıl sonunu beklemek durumunda. Muhtemelen akıllı telefonlar için daha az enerji tüketen 2 çekirdekli bir versiyon geliştiriliyor.

Toplantıda Tegra 2 3D’den hiç bahsedilmemiş olması ilginç. Fakat Kal-El’in ağustos ayında geleceğini düşünürsek Tegra 2 3D için oldukça kısıtlı bir zaman dilimi olduğunu görüyoruz. Ayrıca Nvidia’nın resmi yol haritasına göre Tegra 2’nin performansı 2012’de 10, 2014’te ise 100’a katlanacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 589
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.