Nanosolucanlar Verilerimizi Yiyecek

Nanosolucanlar Verilerimizi Yiyecek

Araştırmacılar, üç basamaklı veri depolayabilen nanokablolar yaptı. Solucan görünümlü kablolar şimdilik faydalı görünüyor.

Pennslyvania üniversitesinden bir grup Amerikalı araştırmacı, germanyum, antimon ve gelecekte silikonun yerini alması beklenen tellur ile oynarken, bu alaşımdan veri depolayabilen nanokablolar yapmayı başardı.

200 nanometre boyutlarındaki kablolar, şu anki transistör temelli, iki basamaklı (0 ve 1) veri depolayan hafıza tipinin aksine, üç basamaklı (0, 1 ve 2) veri depoluyor. Böylece, çok daha az kabloyla daha büyük depolama kapasitesi elde edilebiliyor. Üstelik, yapısal hatalara bağışık oldukları ve şu an kullanılan "tepeden inme" (top-down) yapılı depolama metodlarından farklı olarak "aşağıdan yukarı" (bottom-up) yapılanabildiği için kullanımları daha pratik.

Çap ve ebatları ihtiyaca göre ayarlanabilen nanokablolar, ucuz ve verimli şekilde üretilebilirse (ve tabii yüzümüze patlama, ruhumuzu yeme gibi arızaları yoksa) depolama ihtiyacı olan elektronik cihazları (yani hemen hemen hepsini) daha kompakt bir hale getirebilir, hatta elektronik dünyasında bir takım dramatik yeniliklere zemin oluşturabilir. Şahane, değil mi?

 

Kaynak: Kaynak: Yahoyt.com / Aklı fikri teknoloji olanların sitesi
Tarih:
Hit: 669
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.