Nintendo 3DS Satıyor Nintendo Kaybediyor

Nintendo ilk kez gözlüksüz 3 boyut teknolojiisini taşınabilir oyun konsoluna entegre ederek büyük sükse yaptı. Her yaştan milyonlarca kişinin merak ettiği ya da satın aldığı benzersiz oyun konsolunun satışları da fena değil ama hala şirketin beklentilerini karşıladığı söylenemez.

Uzak doğulu oyun devi, diğer tarafta yeni cihazlarını geliştirmeye devam ediyor. Wii 2’nin 2012’de çıkacağını açıklayan Nintendo yeni konsolunun bu yıl Los Angeles’ta düzenlenecek olan E3’te tanıtılacağınn da müjdesini verdi. Oyun devi duyurularını yaparken mali rakamlarını açıklamayı ihmal etmedi. Şirket geride kalan mali yılda 3 milyon 610 bin satarken, 9 milyon 430 bin oyun kullanıcısı tarafından satın alındı. Bu rakamları DS ile karşılaştırmak amacıyla, Nintendo’nun bu cihazdan 17.52 milyon adet sattığını, ayrıca toplamda 121 milyon oyun satışı gerçekleştirdiğini de söyleyelim. 3DS’in yeni çıktığını varsayarsak üzerine çıkacağı beklentisi oldukça yüksek görünüyor.

Ancak satışlar seyrinde devam ediyor olsa bile şirketin gelirlerinde yüksek oranda düşüş yaşanıyor. Geride kalan 12 aylık süre içinde net ciro tutarı bir önceki yılın dönemine göre yüzde 29.3 düşerek 1014 milyar Japon yenine, net gelir ise yüzde 66.1 düşerek 77.2 milyar yene gerilemiş.

Gelecek yıl yerini yeni bir ürüne bırakması beklenen Nintendo Wii ise dünya çapında 15.08 milyon adet satılmış. Buna 171.26 milyon adet Wii oyunu da eşlik etmiş. 24 yeni oyun Wii’nin milyon satan oyunlar listesine eklenmiş ve böylelikle toplam 103 adet Wii oyunu milyon satış barajını aşmış. Öte yandan iki 3DS oyunu da bir milyon engelini geride bırakmış.

Nintendo, Japonya’da yaşanan doğa felaketinin üretimini etkilemediğini söylüyor, ancak doğrudan olmasa da dolaylı etkilerin görülebileceği yönünde uyarıda bulunuyor. Şirket bu ayın başında başlayan yeni mâli yılında 16 milyon adet 3DS ürünü satmayı hedefliyor. Ayrıca konsol için bir de içerik mağazası açma planı bulunuyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 566
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.