Nintendo Wii U, Blu-Ray Oynatamayacak

Nintendo’nun geçtiğimiz günlerde E3 oyun fuarında tanıttığı yeni konsolu Wii U, Full Hd çözünürlük sunması sebebiyle büyük ilgi toplamıştı. İlk Wii’nin düşük çözünürlüğü sebebiyle çok eleştirilen Nintendo, Bu kez IBM ve AMD’den aldığı komponentlerle güçlü bir donanım oluşturmayı ve Full HD’ye geçiş yapmayı başardı.

Full HD çözünürlük, oyunların boyutlarının büyümesine sebep olan bir etken. Bu sebeple de Sony, PS3’te 20GB ve üzerinde kapasite sunabilen Blu-Ray teknolojisini kullanıyor. Nintendo da Wii U lansmanında oyunların 25GB’lık disklerde sunulacağını açıklamıştı. Bu da akıllara Blu-Ray teknolojisini getirdi. Fakat Nintendo, cihazda kullanılan teknolojiyi açıklamadı.

Nintendo Başkanı Satoru Iwata, Wii U hakkında soruları yanıtlarken disk konusunda da bazı bilgiler verdi.  Wii U’nun bir ev eğlenci sistemi mi mi, yoksa Wii gibi sadece bir oyun konsolu mu olduğu yönündeki soruya Iwata şu cevabı vermiş;

 

“Wii U’da Blu-Ray ya da DVD çalıştırabilme özelliği bulunmuyor. Biz insanların halihazırda DVD ve Blu-Ray oynatıcılara sahip olmasını bunun için yeterli bir sebep olarak görüyoruz. Bu teknolojinin maliyeti ve patent ücretlini göze almaya bu nedenden dolayı gerek görmedik.”

Her ne kadar içerik dünyası internete kayıyor olsa da Blu-Ray ve DVD halen çok geçerli teknolojiler. PS3’ün Blu-Ray oynatması sebebiyle hem bir film oynatıcı hem de oyun cihazı olması oldukça cazip. Nintendo ise bu fonksiyonelliği fazla gerekli görmüyor. Burada önemli olan konu şu; Wii U’nun fiyatı ne kadar olacak?

Eğer Wii U, PS3 ve Xbox’a göre ciddi bir fiyat avantajı sunarsa o zaman ‘Iwata haklı’ diyebiliriz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 551
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.