Nintendo Yeni Wii’yi Tanıttı!

Devam eden E3 oyun fuarı bu yıl bir hayli bereketkli geçiyor desek yeridir. Microsoft çok büyük bir yenilik sunmasa da Sony’nin PS Vita’yı tanıtması oyun severleri heyecanlandırdı. Sıra Nintendo’ya geldiğinde de Japon firma hayal kırıklığı yaratmadı ve yeni oyun konsolunu tanıttı.

Nintendo, yeni konsoluna “Wii U” ismini layık görmüş. Biraz kalınlaşıp, büyüse de yeni Wii oldukça güçlü. Japon firma teknik detaylar hakkında çok fazla bilgi vermedi ancak işlemci IBM tarafından geliştirilmiş ve IBM’e göre Watson’da kullanılan işlemcilerin aynısı Wii U’da da kullanılmış. Wii U’nin grafik yükünü ise AMD tarafından hazırlanan özel bir Radeon HD grafik işlemcisi çekiyor.

Cihazın en önemli özelliği elbette Full HD destekli olması. Güçlü donanım sayesinde 1080p Full HD görüntüler sunuyor ve sonunda Nintendo kullanıcıları HD özellikli bir cihaza kavuşuyor. Super Mario ve Zelda’yı HD görebilecek olmak ne büyük mutluluk (!)

Bir başka sevindirici haber ise zengin Wii aksesuarlarının Wii U ile uyumlu olması. Yeni aksesuar koleksiyonunuzu Wii U ile birlikte kullanabileceksiniz. Eski Wii’ye ait oyun CD’leri de Wii U ile birlikte çalışabilecek. Ayrıca eski Wii kumandası da bir hayli işinize yarayacak. Çünkü Wii U için geliştirilen yeni kumanda bir Netbook boyutlarında…

Wii U, HD görüntüleri HDMI çıkışı üzerinden aktarıyor. Ancak standart çözünürlükte S-Video ve komponent çıkışları da kullanılabiliyor. Yapılan açıklamada Wii U’nun dahili hafızaya sahip olduğu belirtildi. Ancak depolama miktarı şimdilik bilinmiyor. Bu hafızayı SD kart ve USB HDD ile artırmak mümkün olacak. Cihazın üzerinde 4 adet USB 2.0 çıkışı bulunuyor.

Wii U, Batman: Arkham City, an Assassin’s Creed game, Dirt, Ghost Recon Online, Tekken, Metro Last Light, Aliens Colonial Marines, Ninja Gaiden 3: Razor’s Edge, Darksiders II gibi oyunlarla birlikte 2012’de piyasaya çıkacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 675
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.